Reklama

Reklama

Uczniowie wracają do szkół. Sanepid przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Opublikowano: pon, 31 sie 2020 17:32
Autor:

Uczniowie wracają do szkół. Sanepid przygotował odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto zawiadamia dyrektora szkoły o zakażeniu ucznia? Czy nauczyciel, który jest w kwarantannie, może pracować? Czy można korzystać z szatni? Biblioteki? Świetlicy? Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku przygotował odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują rodziców w związku z powrotem uczniów do szkół.

Reklama

Kto zawiadamia dyrektora szkoły o zakażeniu ucznia? Czy nauczyciel, który jest w kwarantannie, może pracować? Czy można korzystać z szatni? Biblioteki? Świetlicy? Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku przygotował odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują rodziców w związku z powrotem uczniów do szkół. 

Niektórzy uczniowie, nie licząc zakończenia roku szkolnego, w swojej szkoli byli po raz ostatni 11 marca. Wówczas w Polsce zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 było zaledwie kilkanaście. Teraz Ministerstwo Zdrowia codziennie potwierdza kilkaset nowych przypadków. 

Od kilku tygodni trwało przygotowywanie procedur dotyczących powrotu uczniów do szkół. Płocki sanepid przygotował zbiór odpowiedzi na kilkadziesiąt najczęściej zadawanych pytań.

Czy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny będzie wydawał pozytywną opinię na każdy wniosek dyrektora dot. zmiany trybu nauczania?

Nie. Opinia o zmianie trybu nauczania wydawana jest na wniosek dyrektora szkoły tylko w uzasadnionych przypadkach i przy uwzględnieniu dwóch rodzajów kryteriów (tabela):

1.Klinicznych/epidemiologicznych.
2.Organizacyjnych.

Czy dyrektor szkoły może wprowadzić w placówce dodatkowe obostrzenia lub środki bezpieczeństwa?

Dyrektor szkoły, bez względu na to, czy placówka znajduje się w strefie czerwonej, żółtej czy zielonej, może wprowadzić dodatkowe obostrzenia lub środki bezpieczeństwa, takie jak np. obowiązek zakrywania nosa i ust w częściach wspólnych szkoły czy podczas przerw.

Kto powiadamia dyrektora o zakażeniu ucznia?

Tutaj są dwie drogi. Rodzice lub sanepid.

Powiadamiają rodzice ucznia niezwłocznie po tym, gdy otrzymają dodatni wynik badania.

Informację o każdym przypadku zakażenia SARS-CoV-2 lub zachorowaniu na COVID-19 otrzymuje również (z laboratorium/od lekarza) państwowy powiatowy inspektor sanitarny. W takiej sytuacji kontaktuje się on z rodzicami, a następnie ze szkołą, aby przeprowadzić dochodzenie epidemiologiczne na terenie szkoły (wśród uczniów i personelu) i ustali listę kontaktów osoby zakażonej.

Odpowiedzi na wszystkie pytania można znaleźć w prezentacji przygotowanej przez sanepid

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.