Reklama

Reklama

Tysiące obcokrajowców przy budowie Instalacji Olefin III. Niepokój w powiecie płockim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Tysiące obcokrajowców przy budowie Instalacji Olefin III. Niepokój w powiecie płockim - Zdjęcie główne

Transport elementów do Instalacji Olefiny III | foto Michał Wiśniewski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W PKN ORLEN trwa największa inwestycja petrochemiczna w Europie w ciągu ostatnich 20 lat, warta jest 13,5 mld zł. Olefiny będzie wznosić m.in. kilka tysięcy obcokrajowców z Azji i Bliskiego Wschodu. Część już mieszka (lub zostanie zakwaterowana) na terenie powiatu płockiego.

Reklama

Głównym wykonawcą Olefin III jest firma Hyundai Engineering. Oprócz Polaków przy budowie w ciągu najbliższych kilku lat pracować będą Koreańczycy, Hindusi, Malezyjczycy, Pakistańczycy, Turcy oraz przedstawiciele Turkmenistanu. Obecnie jest ich ponad tysiąc, ale w szczytowym okresie inwestycji może to być nawet ok. 10 tys. 

Co z zamieszkaniem dla tak ogromnej grupy ludzi? Powstało już miasteczko pracownicze w sąsiedztwie inwestycji, docelowo dla 6 tys. ludzi. Pozostali mają w gminach ościennych powiatu płockiego. 

Znalezieniem kwaterunku zajmują się podwykonawcy. Sporo osób już mieszka w okolicy Płocka. 

- Od kilku miesięcy w Płocku i na terenie powiatu płockiego można spotkać przybyszy z Azji. W wielu mieszkańcach Ziemi Płockiej tak duża liczba obcokrajowców wzbudza niepokój, pojawiają się pytania o bezpieczeństwo i różnice kulturowe - informuje płockie starostwo powiatowe.

W piątek w starostwie zostało zwołane posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. samorządowcy powiatowi, dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas Jakub Zgorzelski, dyrektor Biura Intensyfikacji Produkcji Olefin w PKN Orlen Damian Olewnik, samorządowcy z gmin Łąck, Stara Biała i Bielsk, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu.

- W tej chwili przy kompleksie pracuje ponad 1000 ludzi plus około pół tysiąca osób z nadzoru i sił inżynieryjnych. Na przełomie lipca i sierpnia spodziewamy się ok. 3 tysięcy pracowników na budowie – poinformował dyrektor Zgorzelski. 

Maksymalnie przy budowie Olefin III ma pracować nawet 10 tys. osób, taka kulminacja spodziewana jest na początku 2024 r. 

Dyrektor Damian Olewnik z PKN Orlen podkreślił, że kompleks nie będzie emitować szkodliwych substancji, pojawi się jedynie nowa pochodnia. Jeśli chodzi o pracowników z Azji i Bliskiego Wschodu, koncern jest w stałym kontakcie z samorządami i Policją, aby zwrócić uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa i mieć sytuację pod kontrolą.

Dlaczego przy budowie nie są zatrudniani polscy pracownicy? Okazuje się, że większość polskich firm nie jest zainteresowanych składaniem ofert, poza tym nie ma w Polsce przedsiębiorcy np. z tysiącem wykwalifikowanych w tym kierunku pracowników, a tylu potrzeba chociażby do zamontowania automatyki przy inwestycji.

Samorządowcy gminni podkreślili, że podgrzewanie atmosfery jest złym rozwiązaniem, chociaż obawy wśród mieszkańców są zrozumiałe. W Koszelówce w gm. Łąck mieszka 180 osób, a obecnie w jednym z tamtejszych ośrodków kwaterowanych jest 350 obcokrajowców; maksymalnie ma być ich nawet 600. Wójt Łącka poprosił Policję o wzmożone patrole zwłaszcza w miesiącach, kiedy z wypoczynku w Koszelówce korzystają tysiące turystów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy