Głównym wykonawcą Olefin III jest firma Hyundai Engineering. Oprócz Polaków przy budowie w ciągu najbliższych kilku lat pracować będą Koreańczycy, Hindusi, Malezyjczycy, Pakistańczycy, Turcy oraz przedstawiciele Turkmenistanu. Obecnie jest ich ponad tysiąc, ale w szczytowym okresie inwestycji może to być nawet ok. 10 tys.
Co z zamieszkaniem dla tak ogromnej grupy ludzi? Powstało już miasteczko pracownicze w sąsiedztwie inwestycji, docelowo dla 6 tys. ludzi. Pozostali mają w gminach ościennych powiatu płockiego.
Znalezieniem kwaterunku zajmują się podwykonawcy. Sporo osób już mieszka w okolicy Płocka.
- Od kilku miesięcy w Płocku i na terenie powiatu płockiego można spotkać przybyszy z Azji. W wielu mieszkańcach Ziemi Płockiej tak duża liczba obcokrajowców wzbudza niepokój, pojawiają się pytania o bezpieczeństwo i różnice kulturowe - informuje płockie starostwo powiatowe.
W piątek w starostwie zostało zwołane posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. samorządowcy powiatowi, dyrektor operacyjny Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas Jakub Zgorzelski, dyrektor Biura Intensyfikacji Produkcji Olefin w PKN Orlen Damian Olewnik, samorządowcy z gmin Łąck, Stara Biała i Bielsk, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu.
- W tej chwili przy kompleksie pracuje ponad 1000 ludzi plus około pół tysiąca osób z nadzoru i sił inżynieryjnych. Na przełomie lipca i sierpnia spodziewamy się ok. 3 tysięcy pracowników na budowie – poinformował dyrektor Zgorzelski.
Maksymalnie przy budowie Olefin III ma pracować nawet 10 tys. osób, taka kulminacja spodziewana jest na początku 2024 r.
Dyrektor Damian Olewnik z PKN Orlen podkreślił, że kompleks nie będzie emitować szkodliwych substancji, pojawi się jedynie nowa pochodnia. Jeśli chodzi o pracowników z Azji i Bliskiego Wschodu, koncern jest w stałym kontakcie z samorządami i Policją, aby zwrócić uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa i mieć sytuację pod kontrolą.
Dlaczego przy budowie nie są zatrudniani polscy pracownicy? Okazuje się, że większość polskich firm nie jest zainteresowanych składaniem ofert, poza tym nie ma w Polsce przedsiębiorcy np. z tysiącem wykwalifikowanych w tym kierunku pracowników, a tylu potrzeba chociażby do zamontowania automatyki przy inwestycji.
Samorządowcy gminni podkreślili, że podgrzewanie atmosfery jest złym rozwiązaniem, chociaż obawy wśród mieszkańców są zrozumiałe. W Koszelówce w gm. Łąck mieszka 180 osób, a obecnie w jednym z tamtejszych ośrodków kwaterowanych jest 350 obcokrajowców; maksymalnie ma być ich nawet 600. Wójt Łącka poprosił Policję o wzmożone patrole zwłaszcza w miesiącach, kiedy z wypoczynku w Koszelówce korzystają tysiące turystów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.