Reklama

To już dziś. Ponad 1800 płocczan przystępuje do matury [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

To już dziś. Ponad 1800 płocczan przystępuje do matury  [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Medycyna, prawo, architektura... wszystko zaczyna się od wyników egzaminu dojrzałości. Dla ponad 1800 młodych płocczan najbliższe kilkanaście dni oznaczają ogromny stres. Dziś zaczynają się matury, a na pierwszy ogień tradycyjnie idzie język polski.

Medycyna, prawo, architektura... wszystko zaczyna się od wyników egzaminu dojrzałości. Dla ponad 1800 młodych płocczan najbliższe kilkanaście dni oznaczają ogromny stres. Dziś zaczynają się matury, a na pierwszy ogień tradycyjnie idzie język polski.

Matura to od kilkunastu lat przepustka na studia wyższe. Na zdecydowanej większości uczelni nie obowiązują już egzaminy wstępne, więc o przyjęciu decyduje wynik matury.

Każdego ze zdających czeka minimum sześć egzaminów - obowiązkowe są egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki, języka obcego na poziomie podstawowym oraz dowolny wybrany przedmiot na poziomie rozszerzonym. Do tego dwa egzaminy ustne z polskiego i wybranego języka obcego. Pozytywny wynik to minimum 30%, ale wyjątek stanowi dodatkowy przedmiot - tu maturzysta może uzyskać nawet 0 punktów. 

Nowością na tegorocznych maturach jest możliwość odwołania. Ci, którzy nie zgadzają się ze swoim wynikiem, będą mogli odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. To ukłon w stronę zdających, którzy do tej pory mogli ubiegać się tylko o ponowne sprawdzenie swojego egzaminu. 

Punktualnie o 9:00 abiturienci przystąpią do pierwszego egzaminu. Tradycyjnie zaczyna się od języka polskiego na poziomie podstawowym, który potrwa 170 minut. O 14:00 rozpocznie się egzamin w wersji rozszerzonej. W piątek z kolei matematyka, a w poniedziałek najczęściej wybierany język angielski. Egzaminy pisemne potrwają do 24 maja. 

W naszym mieście do egzaminów przystąpi 1832 maturzystów - najwięcej w Małachowiance (273 osoby), najmniej w I Prywatnym Liceum im. Marceliny Rościszewskiej (7 osób). Łącznie w płockich liceach maturę zdają 1402 osoby, a 430 osób stanowią absolwenci techników. 

Fot. Centralna Komisja Egzaminacyjna 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE