Urlopu niewykorzystanego do końca roku należy udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.
- Według orzecznictwa Sądu Najwyższego pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy nawet, gdy ten nie wyraża na to zgody. Natomiast nieudzielenie pracownikowi urlopu jest wykroczeniem z Kodeksu pracy zagrożonym grzywną od tysiąca do nawet 30 tys. zł - informuje money.pl.
W ostatnich dwóch latach do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło ok. 930 skarg w sprawie nieprawidłowości związanych z urlopami.
A co z odbieraniem telefonu od szefa, gdy jesteśmy na urlopie? Czy pracodawca może przerwać wypoczynek?
- PIP wskazała, że zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu - dodaje money.pl.
Według inspekcji pracownik ma obowiązek podporządkować się poleceniu pracodawcy w sprawie odwołania go z urlopu, ale Sąd Najwyższy orzekł, że pracownik musi mieć możliwość zapoznania się z treścią złożonego przez pracodawcę oświadczenia woli o odwołaniu go z wypoczynku.
Z tego wniosek, że pracownik nie musi sprawdzać pocztę elektroniczną czy sms-y od pracodawcy w trakcie korzystania z urlopu.
Inspekcja podkreśliła, że odwołując pracownika z urlopu pracodawca musi liczyć się też z koniecznością pokrycia kosztów poniesionych przez niego w związku z wcześniejszym zakończeniem wypoczynku.
Inaczej ma się sprawa z urlopem na żądanie, który można wziąć cztery razy w roku. Warto pamiętać, że jeśli pracownik nie wykorzysta tych dni do końca roku, nie przechodzą one na rok kolejny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.