Reklama

Reklama

Tegoroczna komisja wojskowa rozpoczęta. Kiedy w Płocku i powiecie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Tegoroczna komisja wojskowa rozpoczęta. Kiedy w Płocku i powiecie? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek, 4 kwietnia, rozpoczęła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Komisja wzywać będzie każdego pełnoletniego mężczyznę. Wezwanie mogą otrzymać także kobiety. Kiedy odbędzie się w Płocku i powiecie płockim?

Reklama

Tegoroczna kwalifikacja potrwa do 8 lipca. Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA oraz MON, wezwani przed wojskową komisję lekarską zostaną mężczyźni urodzeni w 2003 roku, urodzeni w latach 1998-2002, którzy nie posiadają kategorii zdolności do pełnienia służby wojskowej oraz osoby czasowo niezdolne do jej pełnienia.

Powołanie mogą otrzymać także kobiety (rocznik 1998-2003) posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz pobierające naukę w tym kierunku. 

Kiedy należy spodziewać się wezwania?

-  Komisja powiatowa rozpoczyna prace już od najbliższego poniedziałku – odpowiedział major Rober Wojciechowski, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komisji Uzupełnień w Płocku. - Badania będą prowadzone od 11 kwietnia do 10 maja. W mieście komisja odbędzie się w dniach 1 czerwca – 29 czerwca 2022 roku.

Jak przypomina major Wojciechowski, 11 marca 2022 roku ukazała się ustawa o obronie Ojczyzny, która wejdzie w życie 23 kwietnia. - Zgodnie z nią kwalifikacja ma przede wszystkim wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia funkcji wojskowej przez obywateli RP – precyzuje szef działu rekrutacji WKU w Płocku. 

Każdy wezwany powinien zabrać ze sobą dowód osobisty, fotografię oraz dokumenty: potwierdzające trwającą edukację, chorobę cz inne istotne czynniki wpływające na przyznanie odpowiedniej kategorii.

- Niezmiennie występują cztery kategorie: A – a więc pełna gotowość do służby, B – czasowa niezdolność, D – niezdolność do pełnienie służby w czasie pokoju i E – całkowita niezdolność do pełnienia służby wojskowej w czasie wojny i pokoju – wymienia Wojciechowski. - Udział w kwalifikacji i określenie kategorii nie jest jednoznaczne z obowiązkiem wstąpienia do wojska – dodaje.

Warto pamiętać, że choć służbę wojskową w Polsce pełnia jedynie ochotnicy, to stawiennictwo przed komisją jest obowiązkowe. Jeśli kandydat tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny lub więzienie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy