Reklama

Takie parki są w większych miastach. W Płocku to na razie projekt

Opublikowano:
Autor:

Takie parki są w większych miastach. W Płocku to na razie projekt - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Psia Kość – tak z pewnością powie urzędnik, który będzie sprawdzał projekty od strony formalno-prawnej do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Bynajmniej nie dlatego, że coś mu się nie będzie zgadzało. W tegorocznej edycji pomyślano nie tylko o ludziach. W końcu mieszkańcami miasta są także nasi pupile na czterech łapach.

Psia Kość – tak z pewnością powie urzędnik, który będzie sprawdzał wnioski od strony formalno-prawnej do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Bynajmniej nie dlatego, że coś mu się nie będzie zgadzało. W tegorocznej edycji pomyślano nie tylko o ludziach. W końcu mieszkańcami miasta są także nasi pupile na czterech łapach.

O powstaniu parku dla psów pisaliśmy przynajmniej kilka razy. Co pewien czas ktoś się upominał, była bowiem potrzeba stworzenia takiego miejsca, jednak sprawa jakoś się rozmywała. Zobaczymy, może tym razem, kiedy już gotowe projekty zostały zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, coś w tym temacie drgnie. Na 80 zgłoszonych projektów (upłynął już termin zgłoszeń), są i takie, które z pewnością ucieszą właścicieli czworonogów.

Stowarzyszenie Płock Przyjazny Psom uznało za jedno ze swoich priorytetowych zadań powstanie właśnie profesjonalnych i bezpiecznych wybiegów dla psów. Ostatnio organizowali w płockim Jordanku „Dzień z psem” i już wówczas zebrali kilkadziesiąt podpisów pod projektem budowy pierwszego w Płocku miejskiego centrum psiej rekreacji „Psia Kość” na terenach przy Zalewie Sobótka. Tyle że ten pomysł akurat dotyczy puli ogólnomiejskiej w budżecie obywatelskim.

- Wsłuchując się w głosy „psiolubnych”, postanowiliśmy złożyć jeszcze cztery projekty osiedlowe zakładające powstanie podobnych wybiegów na osiedlu Łukasiewicza, Dworcowa, Podolszyce Północ i Podolszyce Południe – mówią nam w stowarzyszeniu.

Wybiegi osiedlowe z kolei nazwali „Psi Uśmiech”.

Zacznijmy jednak od projektu ogólnomiejskiego, a więc od Centrum Psiej Rekreacji „Psia Kość”. Byłoby to miejsce przy Zalewie Sobótka tak zagospodarowane, aby było przyjazne i bezpieczne, a także po zmroku odpowiednio oświetlone. - Wybieg dla psów mógłby mieć powierzchnię powyżej 2500 metrów, co jest wystarczającym obszarem, aby zwierzęta mogły załatwić swoje potrzeby i bez obawy o bezpieczeństwo ludzi i ich samych bawić się na ogrodzonym terenie – opisują swój projekt pomysłodawcy. Wybieg, w założeniu, byłby czynny całą dobę przez cały tydzień, zapewniając stały dostęp dla każdego wraz z jego domowym pupilem. Najważniejsze są tu dwa aspekty, bezpieczeństwo i przyjazna atmosfera. - Wejść na teren będzie można przez dwie śluzy na przeciwległych krańcach terenu – czytamy w opisie. Czym są śluzy? To tzw. dwuetapowe przejście. Najpierw zamykamy za sobą pierwszą furtkę i otwieramy kolejną, co zmniejszyłoby ryzyko, że któryś z psów przebywających na wybiegu ucieknie przez otwartą furtkę. Przejście powinno być na tyle szerokie, aby do środka dostała się także bez przeszkód osoba niepełnosprawna korzystająca z wózka. Ponadto samo ogrodzenie musiałoby mieć odpowiednią wysokość, by nikt nie martwił się, że za chwilę pies podskoczy i znajdzie się poza terenem wybiegu.

Oczywiście pomyślano o ławkach. Pupil niech się bawi, a jego właściciel w tym czasie odpocznie. - Kamienne słupki pełniłyby rolę „psich pisuarów”. Przydałoby się ujęcie wody wraz z zamontowanymi miskami, do których można będzie nalać wodę, by pies nie musiał pić jej z butelki bądź przenośnego poidła. Nie obejdzie się również bez śmietniczek z dystrybutorami na woreczki na nieczystości, ponieważ czystość jest dla nas jednym z najważniejszych wyznaczników utworzenia tego miejsca – opisują projekt. - Na wyposażeniu wybiegu znajdzie się wiata chroniąca przed deszczem wraz z ławkami i koszem na śmieci, a także na części terenu przeszkody oraz narzędzia ułatwiające tresurę i ćwiczenia z czworonogami, urządzenia do trenowania agility.

Cztery projekty osiedlowe zakładają powstanie czterech wybiegów dla psów „Psi Uśmiech” i byłyby identyczne pod względem wyposażenia do projektu ogólnomiejskiego. Różnice polegają jednak na uwzględnieniu naturalnego ukształtowania terenu i przeznaczonej na ten cel powierzchni.

Szczegółowe usytuowanie wybiegu:
Psi Uśmiech

Osiedla Łukasiewicza - teren zielony przy dyskoncie biedronka nr działki 243, 242/1.
Osiedle Dworcowa - teren za sklepem Jysk, wzdłuż torów kolejowych przy dworcu PKP, nr działki 637/4.
Podolszyce Południe - teren pomiędzy ul. Czerwonych Kosynierów a ul. z. Rogowskiego, nr działki 3710.
Podolszyce Północ - teren przy Parku Północnym, nr działki 2906/150, 293/187.

Psia Kość
Teren przy zalewie sobótka, nr działki 484/9 i 484/11 bądź wschodnia strona działki przy rondzie spacerowym nr działki 1/22 i 1/23, ewentualnie plaża sobótka nr działki 1/21.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE