reklama
reklama

Sytuacja poprawia się. A jednak nie trzeba będzie spuszczać wody ze zbiornika!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Gostynina

Sytuacja poprawia się. A jednak nie trzeba będzie spuszczać wody ze zbiornika! - Zdjęcie główne

II etap bioremediacji | foto Urząd Miasta Gostynina

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTo bardzo dobra wiadomość! Dzięki procesom zachodzącym w zbiorniku jego odmulenie jest możliwe bez wykorzystania ciężkiego sprzętu i spuszczania wody.
reklama

Dowiodły tego najnowsze badania w Jeziorze Zamkowym w Gostyninie.

W 2022 r. oczyszczono i pogłębiono jezioro, znajdujące się tuż przy zamku, ale prace mechaniczne spowodowały poruszenie osadów dennych, woda stała sie mętna.

Aby odbudować bioróżnorodność gostynińskiego zbiornika, latem 2023 r. ruszyły specjalne prace bioremediacji. Kolejne prace firma ACS Poland Holding przeprowadziła w ostatnich dniach.

- To drugi etap bioremediacji w wyznaczonej strefie Jeziora Zamkowego - informuje gostyniński urząd miasta. - Bioremediacja polega na dozowaniu odpowiednich dawek preparatów mikrobiologicznych, w wybranych i wcześniej ustalonych strefach zbiornika. 

reklama

Ilość oraz rodzaj stosowanych biopreparatów jest każdorazowo dobierana i testowana w laboratorium.

Mikroorganizmy rozkładają organiczne związki rozpuszczone w wodzie oraz zawiesiny na prostsze substancje. Następnie te prostsze substancje są wchłaniane przez mikroorganizmy zwane mikroheterotrofami, które wykorzystują je do budowy swojej biomasy.

- Dzięki procesom zachodzącym w zbiorniku jego odmulenie jest możliwe bez wykorzystania ciężkiego sprzętu i spuszczania wody ze zbiornika - podkreślają w ratuszu.

Wszystkie stosowane preparaty, jako jedyne w Polsce, zostały przebadane naukowo przez dedykowane do tego jednostki naukowo-badawcze z Polski i z zagranicy w zakresie bezpieczeństwa. Posiadają odpowiednie zaświadczenia i udokumentowane badania w tym zakresie.

reklama

Co wykazały badania po 12 miesiącach od rozpoczęcia bioremediacji? Poziom osadu organicznego został zmniejszony średnio o 40 procent, a ilość tlenu w wodzie wzrosła z 1 do 2 mg na litr.

Dodajmy, że przy jeziorze regulowana jest linia brzegowa i umacniana skarpa, w tym także dno. Będzie jeden stały oraz pięć pomostów pływających, a także kładka i ścieżka wokół. 

reklama

Koszt prac to ok. 1,9 mln zł, mają się zakończyć w październiku tego roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama