Reklama

Reklama

Świetne informacje z płockiego ZOO. Na świat przyszły tygrysy syberyjskie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W płockim ogrodzie zoologicznym długo wyczekiwana chwila. Na świat przyszły dwa tygrysy syberyjskie. Wkrótce płocczanie będą mogli nadać imiona tym pasiastym maluchom.

Reklama

Pasiaste maluchy to potomstwo pary tygrysów z płockiego ZOO: 6-letniej Luny i 10-letniego Cycero. 

- Luna do tej pory skrzętnie ukrywała swoje dzieci przed oczami opiekunów i nie odstępowała ich na krok – podają w płockim ZOO. - Pierwsze tygodnie po narodzinach są niezwykle ważne w odchowie młodych, więc musieliśmy zapewnić im spokój i cierpliwie poczekać, aż matka pozwoli zbliżyć się do swoich dzieci. Dziś możemy się już nimi pochwalić, ponieważ Luna zaczęła wyprowadzać młode na zewnątrz - wyjaśnia.

Tygrysiątka przeszły już pierwszą wizytę lekarską, podczas której oprócz profilaktycznych zabiegów i szczepień, została określona ich płeć. Wkrótce o pomoc zostaną poproszeni płocczanie. 

- Okazało się, że mamy parkę tygrysiątek, którym teraz trzeba będzie nadać imiona – zapowiadają w ogrodzie. - Obserwujcie nasz facebookowy profil, ponieważ wkrótce ogłosimy konkurs na najpiękniejsze imiona dla kociąt. 

To bardzo ważne wydarzenie dla płockiego ZOO. Na świat przyszedł bowiem podgatunek tygrysa, który znajduje się na granicy wyginięcia i objęty jest Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP. 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Europie urodziły się jedynie 23 tygrysy syberyjskie w 7 ogrodach zoologicznych. Co więcej, płockie ZOO może pochwalić się jedynym rozmnożeniem tego podgatunku w Polsce w ciągu minionego roku. 

Tygrys syberyjski, nazywany też amurskim uważany jest za największego przedstawiciela rodziny kotowatych i jednego z największych żyjących lądowych drapieżników. To piękne i dostojne zwierzę może osiągać ponad 3 m długości (wraz z ogonem) oraz ważyć powyżej 300 kg. Samice są mniejsze od samców.

Gatunek ten żyje w Azji, głównie na wschodnich krańcach Rosji oraz w dolnym biegu Amuru, na granicy wschodniej Rosji i północno–wschodnich Chin. Temperatura w tych rejonach spada do -40°C. 

Tygrys jest samotnikiem, bardzo dobrze pływa i skacze. Przez całe dorosłe życie przemierza tereny łowieckie w poszukiwaniu  pokarmu, na który składają się głównie jelenie, łosie, dziki, rysie, niedźwiedzie i dzikie kozy. Jednorazowo może on zjeść nawet 35 kg mięsa. 

Ciąża trwa około 3,5 miesiąca i zwykle na świat przychodzą 2 - 3 młode, które ssą mleko przez około 2 miesiące. Pozostają z matką przez 2 - 3 lata, dopóki nie nauczą się same polować. Żyją ok. 15 lat.

Każde takie narodzenie jest bezcenne. Tygrys syberyjski objęty jest całkowitą ochroną. Wielkość populacji szacuje się na ok. 500 osobników. Powodem tak małej liczebności jest przede wszystkim wyniszczanie lasów, co doprowadziło do znacznego ograniczenia populacji dzików, ulubionego pokarmu tygrysa syberyjskiego. Drugim powodem zagrożenia do niedawna było kłusownictwo dla niezwykle cennej skóry oraz części ciała, używanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy