Reklama

Struzik zostawi Mazowsze dla Brukseli?

Opublikowano:
Autor:

Struzik zostawi Mazowsze dla Brukseli? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PSL przedstawił już swoich kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Na liście zabrakło Waldemara Pawlaka, jest na niej za to Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

PSL przedstawił już swoich kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego. Na liście zabrakło Waldemara Pawlaka, jest na niej za to Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Podczas Konwencji Wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego, która odbyła się w niedzielę w Centrum Olimpijskim w Warszawie, ludowcy przedstawili swoich kandydatów do europarlamentu z okręgów 4. i 5., czyli z Warszawy i Mazowsza. W konwencji brali udział m.in. szef partii wicepremier Janusz Piechociński, a także poseł Piotr Zgorzelski, wiceszef mazowieckiego PSL.

Na listach znalazło się sporo znanych nazwisk - listę wojewódzką otwiera obecny eurodeputowany Jarosław Kalinowski, na czwartym miejscu jest Marek Sawicki, były minister rolnictwa w rządzie Donalda Tuska.

Z kolei z trzeciego miejsca o mandat w Brukseli będzie ubiegał się marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. - Pan marszałek otrzymał w wyborach do samorządu mazowieckiego ponad 80 tysięcy głosów, to obok pana Jarosława Kalinowskiego najpotężniejsza lokomotywa wyborcza, liczymy, że uda mu się zdobyć mandat  - komentuje  wiceprezes PSL na Mazowszu, poseł Piotr Zgorzelski, który brał udział w układaniu list. - Adam Struzik jest politykiem doskonale zorientowanym w polityce europejskiej. Dzięki niemu Mazowsze zostało uznane za region przejściowy i może liczyć na 80-procentowe, a nie jedynie 50-procentowe dopłaty z Unii. Bo to właśnie jego interwencja doprowadziła do położenia kresu kuriozalnej sytuacji, w której dla UE województwo mazowieckie było najbogatszym regionem Polski, mimo że po zapłaceniu janosikowego de facto stawało się najbiedniejszym regionem kraju.

A jeśli nadzieje ludowców się spełnią, to co? Adam Struzik zostawi Mazowsze dla Brukseli czy podobnie jak podczas wyborów parlamentarnych "odstąpi" miejsce mniej popularnym kolegom? - Na pewno to najlepszy marszałek, jaki trafił się województwu mazowieckiemu, ale jeśli zdecydowałby się zostać europosłem, jestem przekonany, że stałby się najbardziej pracowitym przedstawicielem w parlamencie europejskim -  zapewnia poseł.

Na listach zabrakło innego posła okręgu płocko-ciechanowskiego, byłego wicepremiera i szefa partii Waldemara Pawlaka, choć jego nazwisko byłoby przecież nie mniej silną lokomotywą wyborczą niż Jarosław Kalinowski czy Adam Struzik. Decyzja była o tyle zaskakująca, że Pawlak był na liście w wyborach do europarlamentu, a dopiero później zastąpił go Krzysztof Kosiński. - Faktycznie, nazwisko Waldemara Pawlaka znajdowało się na liście, ale tej szerszej, wstępnej - wyjaśnia Piotr Zgorzelski. - O tym, że nie ma wśród ostatecznego grona kandydatów na europosłów zadecydowały dwa względy. Po pierwsze, Waldemar Pawlak nigdy nie startował w wyborach do parlamentu europejskiego, zawsze podkreślał, że swoje miejsce widzi w polityce krajowej. Po drugie, gdyby startował, mielibyśmy dwóch kandydatów z tego samego okręgu. Zresztą dlatego też ja np, nie startowałem.

Fot. piotrzgorzelski.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE