Reklama

Stop reklamom na balkonach. Jest projekt ratusza

Opublikowano:
Autor:

Stop reklamom na balkonach. Jest projekt ratusza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sporo zmian czeka Płock po wprowadzeniu w tym roku uchwały krajobrazowej. Czasami będą one dotyczyły zaskakujących dla nas miejsc.

Sporo zmian czeka Płock po wprowadzeniu w tym roku uchwały krajobrazowej. Czasami będą one dotyczyły zaskakujących dla nas miejsc.

Uchwała miejska jest następstwem ustawy krajobrazowej, wprowadzonej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego we wrześniu 2015 roku. Jej celem jest uporządkowanie przestrzeni publicznej zaśmieconej reklamami, nierzadko wątpliwej jakości, w dodatku często fatalnie umiejscowionymi.

W Płocku przygotowano projekt takiej uchwały. Obecnie ratusz zbiera do niego uwagi mieszkańców.

Banery w mieście

Zabronione będzie na terenie miasta wieszanie banerów, na których znajdują się treści reklamowe.

- Banery znikną, ponieważ szybko ulegają degradacji. Czasami wiszą całe lata i płowieją. Chcemy, aby nośniki reklam były estetyczne – wyjaśnia Michał Balski, kierownik referatu rewitalizacji i estetyzacji miasta.

Taki nośnik informacji będzie jednak dopuszczalny bez treści reklamowych. Jeśli np. jakiś pan będzie miał pomysł, aby wyznać miłość ukochanej i ogłosić to światu na banerze, śmiało może to zrobić. W każdym miejscu miasta.

Billboardy w Płocku

Zainteresowani reklamą na billboardach będą mogli umieścić ją w obszarze zabudowań mieszkalnych miasta i produkcyjno-usługowym. Nie pojawi się raczej możliwość zamieszczenia informacji komercyjnej na większości działek z zabudową jednorodzinną, ponieważ szerokość takiej działki musi wynosić minimalnie 50 m od strony jezdni. Z kolei na terenie produkcyjno-usługowym wymagane jest 70 m od frontu. Znikną billboardy postawione na gruncie.

- Billboardy będą musiały mieć fundament niewidoczny, zagłębiony w ziemi – informuje kierownik Balski.

Absolutnie zakazane będzie zamieszczanie nośników reklamowych na obszarze centrum miasta, Starówki i nabrzeża wiślanego na odcinku od starego mostu do Jaru Brzeźnicy. Granicę tego terenu wyznaczają ulice: al. Kilińskiego, al. Jachowicza, al. Kobylińskiego, Dobrzyńska, Kazimierza Wielkiego i Jar Brzeźnicy. Przewidziano odstępstwo od tych zasad w postaci tzw. reklamy okolicznościowej zamieszczonej maksymalnie na 10 dni.

- Umożliwi to informowanie o wydarzeniach miejskich czy osiedlowych – mówią w urzędzie miasta.

Reklama okolicznościowa pozwoli też na umieszczanie banerów np. na scenach w czasie festiwali. Płocka uchwała nie przewiduje ingerencji w treści reklam zamieszczone na nośnikach. Ratusz postanowił ich nie „cenzurować”.

- Jeśli ktoś będzie się czuł obrażony treścią, może zwrócić się np. do prokuratury - mówi Michał Balski.

Czego nie będzie na naszych balkonach?

Kiedy płocka uchwała krajobrazowa wejdzie w życie, nawet nasze balkony znajdą się w strefie jej wpływu. Reklama w ogóle dopuszczalna będzie wyłącznie "w parterze", wyżej będą mogły ją zamieszczać tylko galerie handlowe i duże, w sensie budynków, zakłady. W wyniku tych przepisów, również na prywatnych balkonach nie powiesimy banerów reklamowych. Znikną nawet treści takie, jak "sprzedam mieszkanie". Podobne ogłoszenie dopuszczalne będzie wyłącznie na szybie okiennej na parterze i jego powierzchnia nie może przekroczyć 20 proc. jej wielkości. Garderoba z logotypami suszyć się może bezkarnie, ale uchwała wykluczy stawianie widocznych z ulicy przedmiotów, np. parasoli, na których znajduje się logo jakiejś firmy. To też zostanie uznane za reklamę, nawet, jeśli cel jest inny. 

- Konsekwencją będzie konieczność wniesienia opłaty za reklamę i kary, która wyniesie jej czterdziestokrotność – zapowiadają w ratuszu.

Po uchwale krajobrazowej wejdzie w życie uchwała określająca wysokość cen za reklamy w przestrzeni publicznej w naszym mieście. Opłata będzie dwuczęściowa: pierwsza część zryczałtowana, wynosząca maks. 2,50 zł dziennie za obiekt reklamowy i druga część, zależna od wielkości nośnika, która wyniesie do 0,20 zł za metr powierzchni dziennie. Kara to wielokrotność części zmiennej.

Z treścią uchwały można się zapoznać w ratuszu i zgłaszać ewentualne uwagi. Otwarte spotkanie w tej sprawie odbędzie się we wtorek 6 marca o godz. 17.30 w auli urzędu miasta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE