Reklama

Startuje festiwal.Cofamy się przed wieki

Opublikowano:
Autor:

Startuje festiwal.Cofamy się przed wieki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W weekend w płockiej katedrze za sprawą chorału gregoriańskiego przeniesiemy się do schyłkowych wieków średniowiecza. Rusza XXI Festiwal Muzyki Jednogłosowej.

W weekend w płockiej katedrze za sprawą chorału gregoriańskiego przeniesiemy się do schyłkowych wieków średniowiecza. Rusza XXI Festiwal Muzyki Jednogłosowej.

Od 21 już lat płocczanie w oświetlonej tylko skąpym światłem świec najstarszej płockiej świątyni wsłuchują się w dźwięki pradawnych pieśni liturgicznych i innych utworów podczas Festiwalu Muzyki Jednogłosowej. Festiwal odbywa się rokrocznie w czasie Wielkiego Postu, by dzięki prastaremu chorałowi gregoriańskiemu towarzyszącemu wielkopostnej liturgii od średniowiecza, również współcześni wierni mogli poddać się duchowej kontemplacji nad tajemnicą Odkupienia Pańskiego. Dlatego właśnie od ponad dwóch dekad od festiwal organizowany jest w przed Wielkanocą.

Jak co roku festiwal zaczyna się w piątek wieczorem i potrwa do niedzieli. Dziś w płockiej katedrze zapowiedziano występ scholi Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti. Zespół tworzą absolwentki specjalności muzykologia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jak informuje POKiS, zespół zajmuje się wykonywaniem i popularyzacją śpiewu gregoriańskiego, stosując owoce zaawansowanych studiów nad antycznymi rękopisami pochodzącymi z IX-XI wieku w praktyce wykonawczej.  Kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Michał Sławecki, a zespół wystąpi z saksofonistą Pawłem Gusnarem.

Z kolei w sobotę z „Mszą na zesłanie Ducha Św.” i "Mszą na Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny" wystąpi  poznański zespół Liquescentes, który specjalizuje się w wykonywaniu i propagowaniu chorału gregoriańskiego zarówno w ramach liturgii, jak i samodzielnych koncertów w kraju i za granicą, a także najwcześniejszych kompozycji wielogłosowych: polifonii średniowiecznej i wczesnorenesansowej. Pomysłodawczynią i szefową zespołu jest Karolina Piotrowska-Sobczak - założycielka, dyrygentka i dyrektorka Chóru Dominicantes w Poznaniu.

Na zakończenie tej edycji festiwalu w katedrze usłyszymy wrocławski zespół Ars Cantus z sensacyjnym odkryciem  "Piotr z Grudziądza - Pobożność i rozrywka w muzyce wielogłosowej XV wieku". Jak podaje POKiS, zespół wykonuje muzykę dawnych epok od średniowiecza, (pieśni średniowieczne z rękopisu Carmina Burana, dramaty liturgiczne Ludi Sancti Nicolai) do wczesnego baroku („Salomone Rossi - muzyka dworu i synagogi"). Istotną część repertuaruArs Cantus stanowią muzyczne zabytki Dolnego Śląska sięgające XIV wieku, często prezentowane słuchaczom po raz pierwszy od stuleci.

Koncerty rozpoczynają się o 19.00, wstęp jest wolny. Całość poprowadzi Paweł Sztompke - dziennikarz muzyczny Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Zdjęcia z ubiegłorocznej jubileuszowej edycji, fot. Małgorzata Rostowska / Portal Płock

Czytaj też:

Więcej zdjęć zobacz w naszej galerii:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE