Reklama

Starają się zmniejszyć płomień na pochodni. Instalacja do remontu

Opublikowano:
Autor:

Starają się zmniejszyć płomień na pochodni. Instalacja do remontu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czarny dym i duży płomień na pochodni - taki widok zobaczyli w środę płocczanie późnym popołudniem. PKN Orlen zapewniał, że sytuacja jest pod kontrolą służb, efekty świetlne będą jednak widoczne także w nocy ze środy na czwartek. – Stabilizacja procesu produkcyjnego na instalacji Olefin po wczorajszym zdarzeniu awaryjnym przebiega zgodnie z planem – poinformowało biuro prasowe koncernu w czwartek. Jednocześnie podjęto decyzję o przyspieszeniu prac remontowych na wspomnianej instalacji.

Czarny dym i duży płomień na pochodni – taki widok zobaczyli w środę płocczanie późnym popołudniem. PKN Orlen zapewniał, że sytuacja jest pod kontrolą służb, efekty świetlne będą jednak widoczne także w nocy ze środy na czwartek. – Stabilizacja procesu produkcyjnego na instalacji Olefin po wczorajszym zdarzeniu awaryjnym przebiega zgodnie z planem – poinformowało biuro prasowe koncernu w czwartek. Jednocześnie podjęto decyzję o przyspieszeniu prac remontowych na wspomnianej instalacji.

W środę tuż po godz. 17.00 koncern poinformował o awaryjnym wyłączeniu sprężarki. Pojawił się dość wysoki snop ognia na pochodni.

– Widoczna nad Zakładem Produkcyjnym paląca się pochodnia jest efektem włączenia się systemu bezpieczeństwa na instalacji Olefin. Przyczyną jest nieplanowane zakłócenie w procesie produkcji. Trwa proces stabilizacji. Proces spalania jest pod kontrolą służb – przekazano. – Proces stabilizacji na instalacji Olefiny obwarowany jest reżimem technologicznym, czyli konkretnymi wymogami, jak np. czas niezbędny na schłodzenie elementów instalacji czy wyłączanie poszczególnych etapów procesu produkcji.

Z tego powodu płomień zmniejszany jest sukcesywnie. Na razie udało się jego wielkość zredukować o połowę.

– W dniu dzisiejszym zostanie zminimalizowana praktycznie do zera. Ponadto dzięki procesowi atomizacji z pochodni nie wydobywa się już czarny dym – poinformowało w czwartek biuro prasowe PKN Orlen. – Służby techniczne oraz pracownicy Biura Ochrony Środowiska na bieżąco monitorują proces stabilizacji i kontrolują wszystkie parametry środowiskowe – zwłaszcza proces spalania, który nie ma wpływu na zdrowie czy środowisko. Potwierdzają to odczyty ze stacji pomiarowych (monitoringowych) na terenie Płocka. Stacje nie pokazują wyższych wskaźników emisji, ponieważ jest to właśnie efekt spalenia węglowodorów (przy użyciu pary wodnej) na pochodni, a nie wyemitowania ich do atmosfery.

Ponieważ PKN ORLEN planował wcześniej prace remontowe na tej instalacji – te miały odbyć się na przełomie października i listopada – ze względu na zaistniałą sytuację podjęto decyzję o ich przyspieszeniu i wykonaniu właśnie teraz. Plan zakłada wykonanie powyższych prac w ciągu około 3 tygodni. Mają być na bieżąco przekazywane informacje o postępie.

[ZT]23370[/ZT]

[ZT]23369[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE