Reklama

Stadion Wisły za 120 mln zł. Kiedy ruszą prace budowlane?

Opublikowano:
Autor:

Stadion Wisły za 120 mln zł. Kiedy ruszą prace budowlane? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy więcej szczegółów związanych z planowaną budową stadionu Wisły przy ul. Łukasiewicza. W maju lub czerwcu miasto będzie wybierało partnera systemu "zaprojektuj i wybuduj". Kiedy ruszą prace budowlane?

Znamy więcej szczegółów związanych z planowaną budową stadionu Wisły przy ul. Łukasiewicza. W maju lub czerwcu miasto będzie wybierało partnera systemu "zaprojektuj i wybuduj". Kiedy ruszą prace budowlane?

W systemie „zaprojektuj i wybuduj” podmiot, który zaprojektuje stadion, będzie też jego wykonawcą, co ma skrócić formalności i przyspieszy realizację inwestycji. Wybrany w przetargu wykonawca zobowiązany będzie do opracowania dokumentacji projektowej i kosztorysowej wraz z prawomocną decyzją zezwalającą na wykonywanie robót budowlanych.

Miasto jest w tej chwili na etapie przygotowywania przetargu na wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego stadionu. Niewykluczone, że zostanie on ogłoszony w połowie lutego.

-  Przewidujemy, że uda nam się wybrać wykonawcę do końca lutego i w ciągu trzech, czterech miesięcy uzyskać konkretny program funkcjonalno-użytkowy -  powiedział podczas dzisiejszej komisji ds. inwestycji, rozwoju i bezpieczeństwa miasta, Jacek Terebus wiceprezydent ds. inwestycji i rozwoju miasta.

Przygotowania do realizacji inwestycji poprzedzają wizyty na stadionach m.in. w Tychach, Gdyni czy Gdańsku, a przyjęta koncepcja konfrontowana jest z doświadczeniami osób, które pracowały przy powstawaniu obiektów w tych miastach. Jeśli chodzi o koszty, pojawiają się kwoty rzędu 120 mln zł, z czego 20 mln zł obejmuje VAT.  

- Czy państwo wiecie, ile kosztował projekt budowy stadionu w Gdańsku? - pytał radnych Jacek Terebus - Sam projekt wyniósł 42 mln zł, a budowa stadionu wyniosła 880 mln zł - dodał. - Dlatego podjęliśmy decyzję, że idziemy w bardzo szczegółowy program funkcjonalno-użytkowy, a na etapie wyboru oferty głównymi kryteriami będą cena oraz funkcjonalność obiektu - podsumował.

Nowy stadion ma zastąpić obiekt wybudowany jeszcze w latach 70. XX wieku i być dostosowany do wymogów licencyjnych PZPN i FIFA. Pomieści 15 tys. kibiców, którzy będą oglądać mecze na zadaszonych trybunach.  

- Pierwszy raz Urząd Miasta obiecał budowę stadionu w 2007 roku - zauważył radny Michał Sosnowski.- Kibice czekają na nowy stadion 11 lat i oby nie czekali kolejnych 11 - dodał. 

Jest szansa, że prace budowlane przy ul. Łukasiewicza rozpoczną się wiosną lub latem przyszłego roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE