Reklama

Spróbujcie odnaleźć genetycznego bliźniaka

Opublikowano:
Autor:

Spróbujcie odnaleźć genetycznego bliźniaka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Aż 104 uczelnie wezmą udział w czwartej edycji akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”. Wśród nich jest również Politechnika Warszawska wraz ze swoją filią w Płocku.

Aż 104 uczelnie wezmą udział w czwartej edycji akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie”. Wśród nich jest również Politechnika Warszawska wraz ze swoją filią w Płocku.

Potencjalni dawcy szpiku rejestrowani będą 9 i 10 kwietnia w godzinach 11-18 w dwóch miejscach: gmachu głównym płockiej filii Politechniki Warszawskiej przy ulicy Łukasiewicza 17 oraz w gmachu mechaniki przy Jachowicza 2.

Rejestrację potencjalnych dawców szpiku organizuje Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, która działa od 2008 roku. Ta niezależna organizacja typu non-profit przebadała i zarejestrowała już ponad 450 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych. To największa baza w Polsce. Ponad tysiąc zarejestrowanych w niej osób podarowało innym cząstkę siebie, dając im szansę na wygranie walki z białaczką. Fundacja DKMS to jedyna w Polsce baza potencjalnych dawców szpiku, która ma możliwość pobierania wymazu z błony śluzowej za pomocą specjalnych pałeczek.

„Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś całe życie” to akcja, której podstawowym założeniem jest znalezienie dawcy dla każdego chorującego na białaczkę i inne nowotwory krwi. Tym razem wezmą w niej udział aż 104 uczelnie z terenu całego kraju.  Pierwszą akcja w Płocku zorganizowało koło studentów inżynierii środowiska ze swoim opiekunem, nieżyjącym już dr Pawłem Podwójcim, w styczniu 2012 r. Zarejestrowało się wtedy 406 osób.

W kwietniu 2013 roku zorganizowana została akcja „Studenci Przeciwko Białaczce”, do której przyłączyło się 50 uczelni. Zarejestrowało się prawie 6 tysięcy osób. Pół roku później zarejestrowało się 17,5 tysiąca ludzi, a akcja objęła już 96 uczelni. Tym razem liczba szkół wyższych jest jeszcze wyższa. Czy zwiększy się też liczba zarejestrowanych?

– Spodziewamy się, że mimo małego odstępu w czasie trzecia edycja przyniesie równie spektakularne efekty – powiedziała Agata Maraszek, kierownik działu rekrutacji dawców Fundacji DKMS Polska. – Zaangażowanie studentów, którzy zgłosili się do nas, chcąc kontynuować rozpoczętą rok temu inicjatywę, jest bardzo obiecujące.Fot. Paweł Gorsiak

Zobacz również:UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE