Reklama

Sprawdź, jak się spisali Twoi radni

Opublikowano:
Autor:

Sprawdź, jak się spisali Twoi radni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkimi krokami zbliża się koniec tej kadencji samorządu. Jak co roku sprawdziliśmy, którzy rajcy przodowali pod względem liczby złożonych interpelacji, a którzy się pod tym względem obijali. Sprawdźcie, jak się spisali „Wasi” radni.

Wielkimi krokami zbliża się koniec tej kadencji samorządu. Jak co roku sprawdziliśmy, którzy rajcy przodowali pod względem liczby złożonych interpelacji, a którzy się pod tym względem obijali. Sprawdźcie, jak się spisali „Wasi” radni.

Wielkimi krokami zbliża się koniec kadencji - niemal równo za miesiąc pofatygujemy się do urn, by kolejny raz wybierać prezydenta i radę miasta. Większość radnych znów ma chrapkę na mandat w nadchodzących wyborach i ich nazwiska ponownie zobaczymy na listach. Wyjątkiem jest tu m.in. Paweł Kolczyński, który - jak głoszą bilbordy - tym razem chce spróbować swych sił w sejmiku.

Miesiąc przed wyborami to najlepszy moment, by sprawdzić, jak przez minione cztery lata sprawowali się nasi rajcy - czy harowali, czy raczej troszkę się obijali. Niełatwo to zweryfikować, bo radni - przynajmniej taką mamy nadzieję - w pocie czoła przygotowują się do każdej sesji rady miasta (czasami widać, kto czytał przedsesyjne materiały, a kto nie ma o nich bladego pojęcia), pracują w poszczególnych komisjach i zasypują Ratusz interpelacjami. Właśnie tę ostatnią formę twórczości płockich radnych (jako najłatwiejszą do weryfikacji)  wzięliśmy pod lupę.

W ciągu minionych czterech lat radni interpelowali w sumie ponad 1,8 tys. razy w bardzo różnych sprawach - od wyrwy w zapyziałym chodniku na peryferiach miasta do kwestii związanych z milionowymi długami miasta.

Jeśli chodzi o liczbę interpelacji od pierwszych miesięcy tej kadencji samorządu na czoło wybija się dwoje radnych - Wioletta Kulpa (PiS) i Marcin Flakiewicz (PRJG).  Przez wiele miesięcy to radna PiS przodowała, ale teraz, w ostatniej chwili, wyprzedził ją radny Flakiewicz, składając za jednym zamachem kilkadziesiąt interpelacji. Tym samym objął prowadzenie w naszym rankingu z liczbą 286 zapytań. Flakiewicz, gdy jeszcze był członkiem klubu radnych PO raczej nie podejmował kontrowersyjnych tematów. Skupiał się bardziej na nowinkach i ciekawych pomysłach, które można by w Płocku wprowadzić - jak choćby sekundnikach, boisku na Skarpie, parku dla psów, kładce podwieszanej pod mostem itp. Ostatnio, gdy przeszedł do opozycji, zaczął również dopytywać o inne sprawy, m.in. finansowanie Wisły Płock.

Z kolei radna Kulpa, która złożyła dotąd 275 interpelacji, zazwyczaj prosi o wyjaśnienia, i to szczegółowe wszystkiego, co ją zaniepokoi albo wyda się jej podejrzane. To dzięki jej interpelacjom wyszło na jaw m.in, to, że szefowa szpitala miejskiego przez kilka miesięcy pracowała równolegle również w szpitalu w Warszawie, zatrudniania członków rodzin prezesów w miejskich spółkach, protokołów z kontroli, konflikty między szefostwem danej spółki a pracownikami itd.

Na trzecie miejsce „wskoczył” wiceprzewodniczący rady Wojciech Hetkowski ze 172 interpelacjami, wyprzedzając dotychczasowych pretendentów do tego miejsca, czyli przewodniczącego rady Artura Jaroszewskiego (164 interpelacji) i Tomasz Korgę (150).

Na szarym końcu znalazła się natomiast Bożena Cieślik (PRJG), która przez cztery lata nie zaszczyciła Ratusza ani jedną interpelacją. Nie popisali się pod tym względem również radni Jacek Jasion, Piotr Nowicki czy Grzegorz Lewicki, którzy interpelowali dwa albo trzy razy. Tylko kilka interpelacji (mniej niż 10) złożyli też: eksprezydent Mirosław Milewski, Joanna Olejnik, Bożena Musiał i Paweł Kolczyński.

Oto lista radnych wraz z liczbą interpelacji. Sprawdźcie, jak się spisali "Wasi" radni:
 

Marcin Flakiewicz (PRJG) - 286

Wioletta Maria Kulpa (PiS) - 275

Wojciech Hetkowski (SLD) - 172

Artur Jaroszewski (PO) - 164

Tomasz Korga (PiS) - 150

Lech Latarski - (Nasz Kraj) - 123

Dariusz Skubiszewski (SLD) - 118

Arkadiusz Iwaniak (SLD) - 103

Barbara Smardzewska-Czmiel (PiS) -  87

Artur Kras (PO) - 80

Piotr Kubera (PRJG)- 53

Magdalena Lewandowska (SLD) - 38

Tomasz Maliszewski (PO) - 37

Leszek Brzeski (PiS) - 29

Maciej Wiącek (PO)- 19

Aniela Niedzielak (PSL) - 13

Tomasz Kolczyński (PiS) - 10

Paweł Kolczyński (PRJG) - 8

Bożena Musiał (SLD) - 8

Joanna Olejnik (PO) - 7

Mirosław Milewski (niezrzeszony) - 6

Grzegorz Lewicki (PO) - 3

Piotr Nowicki (SLD) - 3

Jacek Jasion (SLD) - 2

Grażyna Cieślik (PRJG) - 0

 

I jak? Jesteście zadowoleni z pracy radnych, na których głosowaliście?

Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE