Reklama

Spółka ze stażem, a spółka bez historii?

Opublikowano:
Autor:

Spółka ze stażem, a spółka bez historii? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kupno gotowej spółki jest skutecznym sposobem na rozpoczęcie działalności z dnia na dzień. Wybór tej jedynej może być jednak źródłem dylematu. W artykule wyjaśnimy, jak prześwietlić spółkę przed zakupem. Podpowiemy również czym różni się spółka ze stażem od tej bez historii.

Kupno gotowej spółki jest skutecznym sposobem na rozpoczęcie działalności z dnia na dzień. Wybór tej jedynej może być jednak źródłem dylematu. W artykule wyjaśnimy, jak prześwietlić spółkę przed zakupem. Podpowiemy również czym różni się spółka ze stażem od tej bez historii.

Chcesz rozpocząć działalność pod szyldem spółki? Możesz samodzielnie ją zarejestrować lub kupić gotowy, w pełni przygotowany do prowadzenia działalności podmiot.

Czym są gotowe spółki?

Gotowe spółki to spółki zarejestrowane kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej, przygotowane do dalszej odsprzedaży. Wyposażone w umowę, szerokie PKD, numer NIP, REGON i KRS umożliwiają rozpoczęcie działalności właściwie z dnia na dzień. Bez konieczności przedłużającego się oczekiwania na wpis do KRS i rejestrację VAT.

Procedura zakupu spółki

Procedura zakupu spółki trwa z reguły 2-3 dni robocze, a w dniu zawarcia umowy możesz już wystawiać faktury i podpisywać dokumenty w imieniu swojej nowej firmy. Zanim podpiszesz umowę, powinieneś jednak dokładnie prześwietlić nie tylko samą spółkę, ale również sprzedawcę. Na co zwrócić uwagę?

Jak prześwietlić spółkę przed zakupem?

W momencie transakcji spółka powinna być całkowicie czysta. Co to oznacza w praktyce? Czysta spółka to spółka, która po rejestracji nie prowadziła działalności i czekała uśpiona na przyszłego kupca. Taka firma nie ma długów wobec instytucji prawno-podatkowych i kontrahentów oraz jest wolna od umów i zobowiązań.

Aby sprawdzić, czy spółka rzeczywiście jest czysta, przed zawarciem umowy poproś sprzedawcę o udostępnienie:

  • zaświadczenia z US o niezaleganiu spółki,
  • zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu spółki,
  • rocznego sprawozdania finansowego.
Sprawdź firmę w Biurze Informacji Kredytowej oraz rejestrach nierzetelnych płatników, czyli bazach BIG - BIGInfo Monitorze, Krajowym Rejestrze Długów i Rejestrze Dłużników ERIF. Dzięki takiej analizie dowiesz się, czy ma lub miała długi w stosunku do instytucji finansowych, lub partnerów biznesowych.

Wybierz się także do sądu rejestrowego, by uzyskać pełen odpis z KRS. W dokumencie znajdziesz informacje, czy sprzedający jest pierwszym właścicielem spółki. Jeśli jest kolejnym, może nie zdawać sobie nawet sprawy, z faktu, że spółka ma zobowiązania, które powstały wcześniej i… istnieją po dziś dzień.

Sprawdzone spółki zarejestrowane w Warszawie sprzedaje firma z wieloletnim doświadczeniem McCarty & Taggart Group. Ofertę cenową znajdziesz na stronie https://mctgroup.eu/gotowe-spolki.

Spółka ze stażem, a spółka bez historii

Przeglądając oferty firm, specjalizujących się w sprzedaży spółek, z pewnością natkniesz się na określenia „spółka ze stażem” i „spółka bez historii”. Co oznaczają?

Spółki ze stażem

Spółki ze stażem to spółki założone kilka lub kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat wcześniej. Co ważne, pomimo stażu takie firmy nie prowadziły działalności, nie wykonywały żadnych operacji i nie mają podpisanych żadnych umów. Są wiec w pełni wolne od zobowiązań i całkowicie czyste.

Kiedy warto kupić spółkę ze stażem?

Zakup spółki ze stażem będzie szczególnie zasadny, jeśli:

  • starasz się o dotacje lub dofinansowanie, a jednym z warunków jest określony staż działalności firmy;
  • chcesz stanąć do przetargu, w którym jednym z kryteriów jest określony czas istnienia podmiotu;
  • chcesz pozyskać leasing lub kredyt. Banki i firmy leasingowe niechętnie udzielają finansowania podmiotom funkcjonującym na rynku krócej niż 12 miesięcy.

Spółka bez historii

Spółka bez historii oznacza, że spółka nie posiada żadnej historii gospodarczej. Nie prowadziła działalności, nie zawierała umów, nie ma i nie miała żadnych zobowiązań. Spółka bez historii jest więc tym samym, co czysta spółka.

Weryfikacja sprzedawcy

Bez względu na to, czy kupujesz spółkę ze stażem, czy też bez niego, przed dokonaniem transakcji, koniecznie dokładnie prześwietl sprzedawcę. Aby zachować pełne bezpieczeństwo, skorzystaj z usług firmy, która specjalizuje się w sprzedaży spółek. Najlepiej tej z kilkuletnim doświadczeniem i gronem zadowolonych klientów. Zanim podpiszesz umowę, poproś o referencje. Sprawdź także opinie na portalach społecznościowych i forach dyskusyjnych.

Ważne: aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, nie kupuj spółek od przypadkowych osób, które ogłaszają się na portalach społecznościowych i ogłoszeniowych. Choć wiele z nich ma dobre zamiary, działa etycznie i zgodnie z prawem, ryzyko oszustwa towarzyszące takim transakcjom jest stosunkowo wysokie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE