Reklama

Sowa zbada zanieczyszczenie powietrza w mieście. Dron w akcji

Opublikowano:
Autor:

Sowa zbada zanieczyszczenie powietrza w mieście. Dron w akcji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Smog to coraz większy problem, nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale i w miastach typu Płock, Gostynin czy Sierpc, ponieważ na stan powietrza duży wpływ mają gospodarstwa domowe, w których często pali się śmieciami czy odpadami.

Smog to coraz większy problem, nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale i w miastach typu Płock, Gostynin czy Sierpc, ponieważ na stan powietrza duży wpływ mają gospodarstwa domowe, w których często pali się śmieciami czy odpadami.

Fachowcy wyliczyli, że w skali kraju gospodarstwa domowe odpowiadają za aż 46 proc. łącznej emisji smogu, w Polsce jest ok. 3 mln pieców nie spełniających żadnych norm emisji spalin. Polska Izba Ekologii poinformowała, że co roku ze względu na zły stan powietrza umiera w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób.

W ostatnich latach rośnie świadomość mieszkańców w tej materii, ale wciąż warunki finansowe i koszty wymiany pieców są zaporą nie do pokonania dla wielu płocczan i mieszkańców regionu. Z osobami, palącymi w piecu substancjami niedozwolonymi, walczy m.in. straż miejska, mająca prawo sprawdzić, co jest w piecu w godz. 6-22. 

W Płocku uprawienia do prowadzenia kontroli ma ok. 50 strażników, kontrole trwają od sześciu lat. Jeśli strażnicy stwierdzą spalanie niewłaściwych odpadów, mogą nałożyć mandat do 500 zł. Jeśli odmówimy przyjęcia mandatu, sprawa zostanie skierowana do sądu, a ten może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł.

Ale te działania to wciąż za mało. Coraz więcej miast poszło krok dalej, czyli wykorzystuje drony, które sprawdzają stan powietrza w danym regionie w dowolnym momencie, co ułatwia szybkie namierzenie źródła zabronionej emisji. Do tej grupy dołączył ostatnio Gostynin.

Kilka dni temu została zawarta umowa między Gminą Miasta Gostynina a warszawską firmą Interco, dotycząca wykonanie czterech pomiarów punktowych dronem antysmogowym "Sowa". Usługa zostanie wykonana w godzinach popołudniowych (do połowy grudnia br.) na terenie wybranych osiedli.

- Urządzenie to wspomaga skuteczne egzekwowanie wymogów regulacyjnych w dziedzinie wykrywania oraz identyfikacji źródeł emisji zanieczyszczeń lub skażeń. Jest to platforma mobilnego laboratorium do analizy parametrów jakości powietrza. Najdokładniejsze, kalibrowalne urządzenie na rynku - informuje Urząd Miasta Gostynina.

O tym, że warto wymienić źródło ciepła na bardziej przyjazne środowisku, przypomina burmistrz Gostynina.

- Miasto od tego roku oferuje mieszkańcom Gostynina dofinansowanie do wymiany źródła ciepła na ekologiczne w wysokości 3000 zł. Program przewidziany jest na kolejne lata i można łączyć dofinansowanie z innymi programami - podkreśla Paweł Kalinowski, burmistrz Gostynina.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE