Reklama

Skontrolowali zabawki dla naszych pociech. Są nieprawidłowości

Opublikowano:
Autor:

Skontrolowali zabawki dla naszych pociech. Są nieprawidłowości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Inspekcja Handlowa w Płocku przeprowadziła kontrole zabawek. Jakie nieprawidłowości wyszły przy tej okazji?

Inspekcja Handlowa w Płocku przeprowadziła kontrole zabawek. Jakie nieprawidłowości wyszły przy tej okazji?

Inspektorzy w ramach przeprowadzonych kontroli zabawek kwestionowała je m.in. z uwagi na występowanie ostrych krawędzi i zadziorów, zaniżenie grubości foli, brak oznakowania znakiem CE i deklaracji zgodności, nieprawidłowości w oznakowaniu zabawek, braku wymaganych ostrzeżeń i informacji  dotyczących bezpieczeństwa w trakcie użytkowania.

Dodajmy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w raporcie z kontroli Inspekcji Handlowej wskazuje, że co trzecia kontrolowana zabawka nie spełnia określonych prawem wymagań, a nieprawidłowości te w znacznej części dotyczą braku w oznakowaniu wymaganych prawem informacji. 

Ponieważ 1 czerwca tuż tuż, warto przy tej okazji przypomnieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawki, byśmy wrócili z odpowiednim, bezpiecznym upominkiem dla dziecka. Trzeba bowiem pamiętać, że sympatyczna, milutka, kolorowa i ciesząca wzrok zabawka może niejednokrotnie stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Inspekcja Handlowa radzi więc, by zwracać szczególną uwagę na to, czy na zabawce znajdują się: znak CE oraz informacje pozwalające na identyfikację producenta lub importera zabawki. Warto dobrze przyjrzeć się informacjom znajdującym się na opakowaniu zabawki, szczególnie tym mówiącym o wieku dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka oraz czy korzystanie z niej nie wymaga nadzoru osoby dorosłej. 

Istotną sprawą jest fakt, czy dołączona jest do opakowania instrukcja w języku polskim. Instrukcja powinna być dołączona w szczególności do zabawek przeznaczonych do zawieszania czy zabawek elektrycznych.

Szczególną ostrożność powinni rodzice wykazać również odnośnie zabawek z dziedziny chemii, zwłaszcza zestawów chemicznych, miniaturowych pracowni ceramicznych, zabawek do pokrywania przedmiotów emalią oraz zestawów fotograficznych. Podobnie rzecz się ma się z elementami, które zbyt małe dziecko może połknąć lub włożyć sobie do nosa lub ucha.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE