reklama

Sanktuarium. Zobacz, jak będzie wyglądało

Opublikowano:
Autor:

Sanktuarium. Zobacz, jak będzie wyglądało - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościO ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, już wiosną przyszłego roku może rozpocząć się długo oczekiwana budowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, już wiosną przyszłego roku może rozpocząć się długo oczekiwana budowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Rokrocznie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na płockiej starówce odwiedza ok. 200 tysięcy pielgrzymów z Polski i świata, a ta liczba ciągle się zwiększa. W wakacje nie ma właściwie dnia, by na Stary Rynek nie ciągnęły grupy wiernych. Dlatego decyzję o rozbudowie sanktuarium z niewielkiej kapliczki przy Starym Rynku i niewiele większego muzeum upamiętniającego pierwsze objawienia Pana Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej podjęto już kilka ładnych lat temu. W latach 2007-2008 przeprowadzono badania architektoniczne i archeologiczne, a kamień węgielny z Kalwarii w Jerozolimie pod budowę świątyni poświęcił w 2009 r. biskup płocki Piotr Libera.

Jednak by zacząć jakiekolwiek prace, trzeba było najpierw zgromadzić obszerną dokumentację, uzyskać zgody, pozwolenia, wreszcie opracować koncepcję, która zresztą kilka razy się zmieniała. Teraz udało się zamknąć tę kwestię, a ostateczną, trzecią wersję koncepcji rozbudowy sanktuarium zaaprobowały zarówno władze kościelne i zakonne, jak i architekt miasta, konserwator zabytków właściciele pobliskich kamienic, a także dyrekcja znajdującej się w pobliżu Małachowianki. W tej chwili trwa już projektowanie budowli, lada moment ruszają też projekty branżowe, związane z elektryką, kanalizacją itp.

Jak mówił nam twórca koncepcji, architekt Jacek Jaśkowiec z Ciechanowa (zaprojektował tez m.in. niedawno wybudowaną niewielką kapliczkę w podpłockich Białobrzegach), niewykluczone, że pierwsze łopaty zostaną wbite wiosną przyszłego roku. - Jako że zmieniła się koncepcja, najpierw trzeba będzie dokonać korekty tego, co dotychczas w tym miejscu zrobiono (mowa o wstępnym etapie prac rozbiórce i stworzeniu m.in. sieci kanalizacyjnej), następnie rozpoczną się prace właściwe - zapowiada Jaśkowiec.

Do budowy nowego kościoła prawdopodobnie zostanie użyta cegła rwana o odcieniu zbliżonym do koloru gliny i o naturalnej, chropowatej powierzchni. Sanktuarium zaprojektowano z wysoką wieżą, przeszkloną od strony Sterego Rynku i podświetlana nocą. Na jej szczycie będzie dzwonnica. - Chciałem, by wyglądem, kubaturą przypominała pobliską wieżę Małachowianki, zostanie też tak jak wieża szkolna ustawiona nieco skośnie, dzięki czemu zawsze będzie właściwie oświetlona - opisuje architekt. - Obie będą tej samej wysokości, przy czym oczywiście zamiast „czapki” planetarium, na szczycie znajdzie się konstrukcja stalowa z krzyżem. Wieża z pewnością będzie widoczna z Radziwia.

Do świątyni będą prowadziły dwa główne wejścia, oba od strony Starego Rynku (od Piekarskiej nie będzie żadnych drzwi, ale ta część kościoła również ma być efektowna, m.in. dzięki zdobionej okrągłej elewacji sufitu prezbiterium). Jedno wejście, znajdujące się w miejscu istniejącego, będzie prowadziło przez kaplicę objawienia, w której zmieści się ok. 120 osób. Drugie, bezpośrednio do kościoła, powstanie od strony przyszłego dziedzińca. Z kaplicy będzie można wejść przez kruchtę do świątyni lub zejść do piwnicy, gdzie będzie się mieścić muzeum świętej Faustyny (zdecydowano się na zostawienie tylko pomieszczenia piekarni wraz z dużym piecem, przy którym pracowała święta zakonnica, reszta dawnego muzeum zostanie wyburzona).

Ile potrwa budowa nowego kościoła? - Wszystko będzie zależało od środków finansowych - zaznacza Jacek Jaśkowiec. - Budowa kościoła parafialnego w Polsce trwa średnio od pięciu do 10 lat. Ogromna liczba pielgrzymów odwiedzających to miejsce daje nadzieję, że budowa mogłaby zakończyć się w ciągu mniej więcej pięciu lat.



Fot. wizualizacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, widok od Piekarskiej, mniej więcej z miejsca, w którym ustawiono pomnik Bolesława Krzywoustego; architekt Jacek Jaśkowiec źródło plock.faustyna.pl

Teren za obecnym sanktuarium

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to miejsce pierwszych objawień Pana Jezusa Miłosiernego, który 22 lutego 1931 r. ukazał się Faustynie Kowalskiej i nakazał jej wymalować obraz z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, obecnie jeden z najsłynniejszych wizerunków Chrystusa na świecie. 30 kwietnia 2000r. w dniu kanonizacji siostry Faustyny ówczesny ordynariusz diecezji płockiej biskup Stanisław Wielgus podniósł kaplicę Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE