Reklama

Samorządowcy z Polski i nie tylko przyjadą do Płocka. Wymienią doświadczenia

Opublikowano:
Autor:

Samorządowcy z Polski i nie tylko przyjadą do Płocka. Wymienią doświadczenia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Partnerstwo publiczno-prywatne to instrument, po który coraz częściej sięgają samorządy w całej Polsce. 3 i 4 października w Orlen Arenie odbędzie się drugie Międzynarodowe Forum PPP.

Partnerstwo publiczno-prywatne to instrument, po który coraz częściej sięgają samorządy w całej Polsce. 3 i 4 października w Orlen Arenie  odbędzie się drugie Międzynarodowe Forum PPP. 

Do Płocka zaproszone są zarówno samorządy, jak i firmy, które aktywnie uczestniczą na rynku PPP. Swoją obecność potwierdziły jak na razie przedstawiciele Warszawy, Sopotu, Krakowa, Zgierza czy Karczewa. Będą też goście z zagranicy, a konkretnie Litwy, Łotwy, Ukrainy i Chorwacji. Wśród partnerów prywatnych są to firmy przede wszystkim z branży energetycznej i budowlanej, ale nie tylko. Na potwierdzonych jest ponad 130 osób, organizatorzy liczą, że lista będzie liczyła ponad 200.

- Celem forum jest wymiana cennych doświadczeń i praktyk w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego - mówił na konferencji prasowej Jacek Terebus, zastępca prezydenta ds. inwestycji. - Wpisuje się to w politykę rządu. Forum jest dedykowane samorządom. Na ok. 130 umów podpisanych w Polsce, zdecydowana większość to umowy zawarte przez samorządy. 

Pojawią się też przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju czy Banku Rozwoju Krajowego, którzy będą się dzielić swoją wiedzą. Łącznie patronatem forum objęło dziewięć instytucji publicznych, a patronem merytorycznym jest kancelaria Cieślak&Kordasiewicz. 

- Tegoroczne forum jest poświęcone zagadnieniom związanym z rozwojem rynku PPP, sposobom finansowania inwestycji i nowinkom prawnym. Zaplanowaliśmy szereg dyskusji i spotkań. w których samorządy będą uczyły się od samorządów. Będzie też możliwość porozmawiania z partnerem prywatnym. Będą też specjalne warsztaty, aby pokazać sektorowi publicznemu jak prowadzić dialog konkurencyjny - wyliczał Terebus. 

Jak tłumaczył wiceprezydent, formuła współpracy z partnerem prywatnym to efektywniejsze zarządzanie publicznymi pieniędzmi. W Płocku ten instrument użyto jak na razie w przypadku termomodernizacji 24 budynków użyteczności publicznej. Firma Siemenes wyłożyła pieniądze na remonty, czyli w zależności od potrzeb np. wymianę okien czy instalacji elektrycznej, a przez kilkanaście najbliższych lat będzie czerpała zyski z wypracowanej różnicy w rachunkach za prąd. Korzyści czerpią więc obie strony. Miasto myśli więc o kolejnych projektach - termomodernizacji kolejnych budynków, wymianie oświetlenia ulicznego czy aquaparku. 

- Rozpisaliśmy postępowanie na kolejną termodernizację, jesteśmy też w trakcie dialogu konkurencyjnego ws. aquaparku. W planach są też centra sportowe - mówił Jacek Terebus. - Dziś wiele miast przy inwestycjach korzysta ze środków unijnych. Lada chwila ta perspektywa się kończy i nie wiemy, jak będzie wyglądało finansowanie. Partnerstwo publiczno-prywatne może stać się bardzo ciekawą formą realizacji inwestycji. Jeśli dodamy do tego efektywność, może okazać się, że ten instrument będzie szeroko wykorzystywany. 

Jak mówił dr Rafał Cieślak, termin organizacji forum na początku października jest bardzo dobry. 

- Kilka dni temu weszła w życie duża nowelizacja ustawy PPP, która z założenia ma zwiększyć jakość postępowania w wyborze partnera prywatnego. Sama ustawa niedługo będzie obchodzić jubileusz 10-lecia obowiązywania. Po trzecie mamy za pasem wybory samorządowe, więc nowi albo nowi-starzy włodarze będą mogli rozpocząć lub kontynuować działania z PPP - mówił.

Organizatorzy przygotowują wykłady tematyczne dotyczące nowelizacji przepisów, finansowania projekty, zarządzania projektami, ale też warsztaty dotyczące tego, jak przygotować PPP. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie Międzynarodowego Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE