reklama
reklama

Samorząd województwa bije na alarm. Nawet 5-krotny wzrost kosztów utrzymania szpitali i muzeów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MW

Samorząd województwa bije na alarm. Nawet 5-krotny wzrost kosztów utrzymania szpitali i muzeów - Zdjęcie główne

foto MW

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSamorząd Mazowsza przeanalizował wzrost kosztów w swoich jednostkach. Wnioski? Jest o wiele drożej! Koszty dostaw energii w mazowieckich instytucjach czy w szpitalach wzrosną nawet 4- czy 5-krotnie. Dotyczy to chociażby szpitala w Płocku.
reklama

Rosnące koszty energii i usług są dotkliwie odczuwane przez wszystkie samorządy. Jak podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, sytuacja robi się dramatyczna - szczególnie w szpitalach.

- Na ludzkim zdrowiu nie można oszczędzać, dlatego staramy się wspierać nasze placówki medyczne - przekonywał marszałek. - Kwoty przeznaczone przez samorząd województwa na pomoc szpitalom z roku na rok rosną. W tym roku to ok. 200 mln zł. Rząd nam jednak nie pomaga.

reklama

Adam Struzik przekonuje, że choć pojawiają się pomysły indywidualnej pomocy - dodatki i dopłaty - to samorządy są pozostawione na pastwę losu.

- A to jednak na ich barkach leży ogromna odpowiedzialność za służbę zdrowia, organizację czy bezpieczeństwo publiczne - mówił marszałek. - Nic dziwnego, że cierpliwość samorządów się wyczerpuje, czego dowodem są protesty.

Nowe, niemal 5-krotnie droższe umowy na dostawę energii elektrycznej czekają m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku (szacowany wzrost o ok. 14 mln zł). Szpitale borykają się jednak nie tylko z cenami energii. Jak zauważają w samorządzie województwa, drastycznie szybko rosną koszty wyżywienia pacjentów - prawie o 40 proc. Drożeją także nierefundowane leki, sprzęt jednorazowy czy papier potrzebny do tworzenia dokumentacji.

reklama

– Dziś w żaden sposób nie jest możliwe pokrycie kosztów działalności szpitali przez realizację kontraktów - powiedział Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia. - Różnica to kilkadziesiąt czy nawet kilkaset procent. Niestety, w tej sytuacji znaczna część szpitali, niezależnie czy zarządzanych przez samorząd województwa, powiatów czy miast, jest na drodze do utracenia płynności finansowej – dodaje.

Trwa szukanie oszczędności. W płockim pogotowiu od ponad roku sukcesywnie wymieniane jest oświetlenie na energooszczędne z czujnikami ruchu, a dyrekcja szpitala na Winiarach stosuje doraźne rozwiązania, jak ograniczenie niepotrzebnego oświetlenia. Szpital ma też agregat prądotwórczy na wypadek przerw w dostawach prądu.

reklama

Oszczędności także w kulturze. Muzeum Mazowieckie w Płocku analizuje możliwość oszczędzania na ogrzewaniu w magazynach muzealnych. W tym wypadku priorytetem jest jednak temperatura zapewniająca bezpieczeństwo zbiorów. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama