Reklama

Są dodatkowe miliony na program in vitro dla par z Mazowsza

Opublikowano:
Autor:

Są dodatkowe miliony na program in vitro dla par z Mazowsza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 10 mln złotych na program in vitro na Mazowszu. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego, zwiększono pulę środków na program realizowany w latach 2023-2025. W sumie na ten cel samorząd przeznaczy 18 mln zł.

Ponad 10 mln złotych na program in vitro na Mazowszu. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego, zwiększono pulę środków na program realizowany w latach 2023-2025. W sumie na ten cel samorząd przeznaczy 18 mln zł.

Dodatkowe fundusze na ten cel wpisują się w program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności dla mieszkańców województwa mazowieckiego. Projekt, który rozpoczął się we wrześniu 2019 roku, przynosi oczekiwane rezultaty. Do dziś w ramach programu potwierdzonych zostało 228 ciąż i urodziło się 24 dzieci.

- Tylko w pierwszym roku działania programu zgłosiło 1350 par, a do procedury zakwalifikowano 779 z nich - wylicza Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - To pokazuje, jak bardzo tego typu inicjatywy są dziś potrzebne. Nie da się też przecenić roli społecznej, jaką odgrywają - przekonuje.

Według Elżbiety Lanc, członka zarządu województwa mazowieckiego, liczba chętnych na wzięcie udział w projekcie przekroczyła oczekiwania. Dlatego zapadła decyzja o zwiększeniu finansowania.

- Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu okresu realizacji programu o kolejne 3 lata i przyznaniu dodatkowych środków - precyzuje Lanc. - Pozwoli to na dofinansowanie dodatkowych 1750 procedur in vitro - szacuje.

Pierwsze dziecko, które zostało poczęte dzięki programowi, przyszło na świat 4 czerwca 2020 roku. Urodziło się ono w Płocku. Dziecko rozwija się prawidłowo, a jego rodzice są bardzo szczęśliwi. - Lubi leżeć na brzuszku i obserwować, co dzieje się dookoła - podają w urzędzie marszałkowskim. - Apetyt dopisuje, co widać po przyrostach na wadze. Rozpoznaje już głosy rodziców, uśmiecha się i zaczyna powoli gaworzyć - dodają.

Średnia skuteczność zabiegów in vitro w Polsce wynosi ok. 35 proc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE