Reklama

Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Opublikowano:
Autor:

Rozpoczyna się Triduum Paschalne  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podajemy program obchodów rozpoczynającego się dziś Triduum Paschalnego w płockiej katedrze. Podczas dzisiejszej Mszy św. Krzyżma pobłogosławiono olej chorych i olej katechumenów, konsekrowano też krzyżmo do namaszczania nowo ochrzczonych i naznaczania bierzmowanych.

Podajemy program obchodów rozpoczynającego się dziś Triduum Paschalnego w płockiej katedrze. Podczas dzisiejszej Mszy św. Krzyżma pobłogosławiono olej chorych i olej katechumenów, konsekrowano też krzyżmo do namaszczania nowo ochrzczonych i naznaczania bierzmowanych.

Za płocką Kurią podajemy porządek mszy i nabożeństw rozpoczynającego się dziś, w Wielki Czwartek, Triduum Paschalnego, czyli najważniejszych dni w roku liturgicznym. Za nami msza św. Krzyżma, podczas której pobłogosławiono oleje święte, a księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, przed nami liturgia Triduum. W Wielki Czwartek Kościół obchodzi pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Liturgii towarzyszą obrzędy - to wtedy właśnie Najświętszy Sakrament przeniesiony  zostaje do kaplicy zwanej Ciemnicą, znany od wieków jest także obrzęd umycia stóp księżom i wiernym przez proboszcza, biskupa lub papieża na pamiątkę gestu Chrystusa. Rozbudowana jest także liturgia Wielkiego Piątku - tego dnia nie odprawia się jednak mszy św., tylko nabożeństwo wielkopiątkowe. Oto plan Triduum Paschalnego w płockieej katedrze:

Wielki Czwartek (2 kwietnia):

- Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00
Przewodniczy bp Piotr Libera, kazanie wygłosi ks. Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego płockiej Kurii.

Wielki Piątek (3 kwietnia):

- Liturgia na cześć Męki Pańskiej o godz. 18:00.
Przewodniczy bp Roman Marcinkowski

Wielka Sobota (4 kwietnia):

- Liturgia Wigilii Paschalnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych w sobotę o godz. 20:00. Prosimy o przyniesienie świec. Przewodniczy i kazanie wygłosi bp Piotr Libera
- Błogosławieństwo pokarmów w godz. 8:00-17:00.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 9.00 odbędzie się celebracja Liturgii Godzin, której będzie przewodniczył bp Piotr Libera.

W niedzielę wielkanocną o 6.00 - rezurekcja.

Katedra, fot. Tomasz Miecznik/Portal Płock
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE