Reklama

Rozgrzebana budowa. Na razie tyle zostało z imponujących planów. Co dalej?

Opublikowano:
Autor:

Rozgrzebana budowa. Na razie tyle zostało z imponujących planów. Co dalej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na placu budowy od dawna nic się nie dzieje, chociaż nowy budynek sądu miał być gotowy w 2020 r. Za realizację odpowiadała firma Corposa Polska. Z racji ogłoszonej upadłości prac już nie dokończy. Co dalej?

Na placu budowy od dawna nic się nie dzieje, chociaż nowy budynek sądu miał być gotowy w 2020 r. Za realizację odpowiadała firma Corposa Polska. Z racji ogłoszonej upadłości prac już nie dokończy. Co dalej?

- Nowy budynek Sądu Rejonowego z 18 salami rozpraw to perspektywa kilku lat. Trwają już pierwsze prace związane z budową przyszłego, czterokondygnacyjnego budynku - to fragment tekstu z 2016 r. odnośnie powstawania nowej siedziby Sądu Rejonowego przy ul. 8 Pułku Artylerii Lekkiej (za terenami Włodkowica). Od dawna jednak wiadomo, że to mrzonki. Inwestycję rozpoczęto, później główny wykonawca - polsko-hiszpańskie konsorcjum - ogłosiło upadłość, prace przystopowały w 2018 r. Płocki sąd wypowiedział umowę z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, sporządzono także oświadczenie o nałożeniu kar umownych na wykonawcę wobec odstąpienia od realizacji tego projektu.

Żądanie zapłaty na ponad 3 miliony złotych

- Postanowieniem z dnia 1 października 2018r. Sąd Gospodarczy w Oviedo zakończył postępowanie upadłościowe prowadzone wobec COPROSA POLSKA Sp. z o.o. z uwagi na brak majątku i praw dłużnika, z których można byłoby zaspokoić wierzycieli. Jednocześnie Sąd ten postanowił o likwidacji dłużnika oraz o zniesieniu istniejących dotychczas ograniczeń w zakresie uprawnień do zarządzania i dysponowania majątkiem dłużnika - tłumaczy rzecznik Sądu Okręgowego w Płocku, Iwona Wiśniewska-Bartoszewska. - Z uwagi na powyższe Sąd Okręgowy pismem z dnia 19 grudnia 2018 r. przesłał do członków Konsorcjum: Coprosa Polska Sp. z o.o. oraz do Construcciones Y Promociones Coprosa SA oświadczenie o odstąpieniu od zawartej umowy z dnia 27 września 2016 r. Dnia 27 czerwca 2019 r. wysłano do CAIXABANK w Barcelonie w Hiszpanii żądanie zapłaty na kwotę 3.144.425,54 zł w związku z udzieloną przez ww. bank gwarancji tytułem powstałych w okresie ważności gwarancji zobowiązań przez konsorcjum firm. W powyższej sprawie oczekujemy na odpowiedź ze strony banku.

A miał być nowy gmach

Rada Miasta Płocka wyraziła zgodę na przekazanie działek skarbowi państwa z bonifikatą 99 proc. Koncepcję architektoniczną na potrzeby Sądu Rejonowego wykonała firma Archimedia Architekci & Inżynierowie z Poznania. Przewidywano, że nowy obiekt stanie się miejscem pracy dla 240 osób. Na pierwszej i drugiej kondygnacji planowano sale obsługi interesantów, kasę i sale rozpraw. Z kolei ostatnią kondygnację miały zająć pokoje sędziów, prezesa sądu, asystentów sędziów, przewidziano także pokoje dla administracji. Tylną część budynku przeznaczono dla sekretarzy, na pokoje kuratorów, na oddziały: gospodarczy, kadr, i finansowy. Reasumując oczekiwano, że w nowej siedzibie rozgoszczą się wszystkie wydziały (i oddziały) Sądu Rejonowego, jak wydział cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy, ksiąg wieczystych. Tu miały pracować zespoły kuratorskiej służby sądowej ds. karnych i rodzinnych. Rzeczniczka płockiego sądu, Iwona Wiśniewska-Bartoszewska tłumaczyła wówczas:

– Wybudowanie tego obiektu będzie służyło mieszkańcom Płocka i całego okręgu płockiego, obejmującego rejony: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, sochaczewski, żyrardowski. Rozwiąże problemy lokalowe Sądu Okręgowego w Płocku, który zostanie użytkownikiem całego budynku przy ul. Narutowicza 4 i 6 oraz umożliwi utworzenie wydziału gospodarczego w Sądzie Okręgowym w Płocku. Budynek przy ul. Kilińskiego planowany jest na potrzeby opiniodawczego zespołu sądowych specjalistów dla obszaru właściwości Sądów Rejonowych w Gostyninie, Płocku, Sierpcu, Sochaczewie i Żyrardowie oraz Kuratorskiego Ośrodka Pracy z Młodzieżą. 

[ZT]14041[/ZT]

Tyle o planach, których realizację pokrzyżowała rzeczywistość. Plany wraz z koncepcją architektoniczną nie zostały jednak odłożone na półkę. Na początku 2019 roku pojawiły się zapowiedzi kolejnego przetargu, który ostatecznie został ogłoszony w sierpniu. Termin wykonania ustalono na maksymalnie 30 miesięcy. Oprócz ceny (60 proc.), jako kryteria wyboru wykonawcy przyjęto także: doświadczenie kierownika budowy (20 proc.) oraz okres gwarancji i rękojmi (20 proc., minimum 5 lat, maksymalnie 7). Koncepcja architektoniczna pozostała ta sama. O ile w 2016 r. koszty określone w postępowaniu przetargowym sięgały około 40 mln zł, tak tym razem kwota może okazać się wyższa.

Obiekt, który zajmie 2 626 metrów kwadratowych, wciąż miałby mieć cztery kondygnacje nadziemne (o wysokości 19 metrów) i jedną podziemną o funkcji techniczno-magazynowej. Wokół budynku, na 5 763 metrów kwadratowych, powinny powstać m.in. drogi dojazdowe, chodniki z kostki brukowej betonowej, miejsca parkingowe. Do obowiązków wykonawcy będzie należało m.in. nasadzenie zieleni (zajmie 3 310 metrów kwadratowych), montaż ogrodzenia, nowego oświetlenia, małej architektury (ławek, stojaków na rowery, śmietniczek). Ponadto wykonawca powinien uzyskać w imieniu inwestora pozwolenie na użytkowanie budynku.

wizualizacja - Archimedia Architekci & Inżynierowie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE