Rotmistrz Witold Pilecki był przedstawicielem pokolenia żyjącego pod zaborami, którego największym pragnieniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości. Pokolenia, które - wychowane w ciągle żywych tradycjach powstań narodowych - ukształtowane zostało przez zawołanie Bóg – Honor – Ojczyzna.
Dzięki staraniom żołnierzy 64. batalionu lekkiej piechoty 64 batalion lekkiej piechoty 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej (właśnie im. rotmistrza Witolda Pileckiego) Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL udostępniło ekspozycję „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”.
Składa się ona z 30 paneli. Została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Scenariusz opracował Jacek Pawłowicz we współpracy z Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim, dziećmi Witolda Pileckiego.
Zobacz także: Wojskowy sprzęt, degustacja, konkursy. Terytorialsi zapraszają na Stary Rynek w Płocku
Ekspozycję będzie można zobaczyć na Starym Rynku w Płocku w poniedziałek 15 sierpnia - w dniu Święta Wojska Polskiego od godz. 11:00 przy namiotach 6. MBOT.
Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem AK. Organizował ruchu oporu w KL Auschwitz. Został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci. Unieważnienie tego wyroku nastąpiło w 1990 r. W 2006 r. Pilecki pośmiernie otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany na stopień pułkownika.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.