Reklama

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza. Ty także masz wpływ na jego jakość!

Opublikowano:
Autor:

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza. Ty także masz wpływ na jego jakość! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z roku na rok poziom zanieczyszczenia powietrza na świecie rośnie. Przyczynia się do tego głównie działalność ludzka, a więc spaliny samochodowe, ogrzewanie domów oraz przemysł. Nie każdy jednak wie, że rodzaje zanieczyszczeń powietrza to nie tylko zanieczyszczenia sztuczne, ale także zjawiska naturalne, które są niezależne od człowieka i jego działań. Jakie rodzaje zanieczyszczeń powietrza wyróżniamy i w jaki sposób każdy z nas może wpłynąć na poprawę jego jakości?

Z roku na rok poziom zanieczyszczenia powietrza na świecie rośnie. Przyczynia się do tego głównie działalność ludzka, a więc spaliny samochodowe, ogrzewanie domów oraz przemysł. Nie każdy jednak wie, że rodzaje zanieczyszczeń powietrza to nie tylko zanieczyszczenia sztuczne, ale także zjawiska naturalne, które są niezależne od człowieka i jego działań. Jakie rodzaje zanieczyszczeń powietrza wyróżniamy i w jaki sposób każdy z nas może wpłynąć na poprawę jego jakości?

Rodzaje zanieczyszczeń powietrza – podział

Zanieczyszczenia powietrza zasadniczo możemy podzielić na dwa rodzaje: zanieczyszczenia sztuczne oraz naturalne. W skład zanieczyszczeń sztucznych wchodzi szereg działań człowieka, które przyczyniają się do złej jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy.

  • Zanieczyszczenia sztuczne to m. in. pyły oraz substancje uwalniane do atmosfery w skutek spalania różnych substancji (paliw, węgla, drewna, gazu, tworzyw sztucznych, śmieci itp.), zanieczyszczenia trafiające do powietrza w wyniku procesów przemysłowych oraz składowanie i utylizacja śmieci.
  • Zanieczyszczenia naturalne to rodzaje zanieczyszczeń powietrza, na których występowanie człowiek nie ma bezpośredniego wpływu. Należą do nich m. in. pyły i związki chemiczne uwalniane do atmosfery w wyniku erupcji wulkanów, pożary lasów, rozkład materii organicznej oraz procesy degradacji gleb.

Zanieczyszczenia powietrza możemy także podzielić na stałe oraz gazowe.

  • Zanieczyszczenia stałe to wszelkiego rodzaju pyły, a więc popioły, pyły pochodzące z metali ciężkich oraz pyły radioaktywne.
  • Zanieczyszczenia gazowe to natomiast związki siarki, azotu, tlenki węgla, związki metaloorganiczne (związki ołowiu oraz rtęci) oraz węglowodory (np. metan).

Skutki zanieczyszczeń powietrza

Każdy wie, że zanieczyszczenia powietrza są niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz całego środowiska naturalnego. Przyczyniają się one bowiem do powstawania takich negatywnych zjawisk, jak efekt cieplarniany, powiększanie się dziury ozonowej, kwaśne deszcze, smog oraz bezpośrednio wywołują choroby układu oddechowego oraz nowotwory.

Żyjemy niestety w czasach, kiedy jakość powietrza z roku na rok pogarsza się i mimo coraz większej uwagi, jaką poświęca się problemowi zanieczyszczenia powietrza, nadal nie znaleziono skutecznego remedium, które byłoby w stanie na dobre go wyeliminować.

Jak każdy z nas może ograniczyć zanieczyszczenie powietrza?

Powinniśmy jednak mieć świadomość, że także my mamy wpływ na jakość powietrza, jakim na co dzień oddychamy. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, których powinniśmy przestrzegać każdego dnia, aby zredukować do minimum ilość zanieczyszczeń, jakie trafiają do atmosfery w wyniku naszych działań. Co możemy zrobić, aby poprawić jakość powietrza?

Przede wszystkim powinniśmy unikać spalania w okresie grzewczym opału słabej jakości. Do ogrzewania domów warto bowiem postawić na dobrej jakości opał, który charakteryzuje się mniejszą emisją szkodliwych pyłów do atmosfery. W żadnym wypadku nie powinniśmy spalać w przydomowych piecach śmieci ani innych odpadów, gdyż przyczyniają się one do powstawania smogu oraz mogą być trujące.

Jeśli nie ma ku temu wyraźnej potrzeby, zrezygnujmy z jazdy własnym autem na rzecz komunikacji publicznej. Pozwoli to zredukować ilość spalin, które nasz samochód emituje i poprawi ogólną jakość powietrza w mieście. Osoby, które posiadają auto z silnikiem Diesla lub na benzynę, powinny także rozważyć zmianę instalacji na LPG. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić na koszcie zakupu paliwa, ale także przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Codziennie monitorujmy także stan oraz jakość powietrza w naszym rejonie. Jeśli chodzi o rodzaje zanieczyszczeń powietrza w Airly znajdziemy zawsze aktualne dane na temat jakości powietrza w prawie każdym polskim mieście. Pozwoli to nam uświadomić sobie, jakim powietrzem na co dzień oddychamy oraz zmotywować się do lepszej troski o jego jakość.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE