Reklama

Robotyka: hobby na czasie

Opublikowano:
Autor:

 Robotyka: hobby na czasie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O robotyce mówi się dużo, choć głównie z perspektywy wielkich jej osiągnięć. Tymczasem już od dawna dostępne są narzędzia, dzięki którym można tworzyć w warunkach domowych i bez wielkich kosztów ciekawe układy autonomiczne. Jednym z takich rozwiązań jest Arduino.

O robotyce mówi się dużo, choć głównie z perspektywy wielkich jej osiągnięć. Tymczasem już od dawna dostępne są narzędzia, dzięki którym można tworzyć w warunkach domowych i bez wielkich kosztów ciekawe układy autonomiczne. Jednym z takich rozwiązań jest Arduino.

Jak zacząć bawić się robotyką

Najprostszym rozwiązaniem są dla Arduino zestawy startowe. To gotowe zestawy funkcjonalnych modułów, wyposażone jednak w pełne schematy, dzięki którym można zrozumieć zasady ich działania. Wciąż jednak więcej osób woli zakupić do Arduino moduły główne, a następnie powoli przechodzić do coraz bardziej skomplikowanych układów. To, jakie elementy będą potrzebne, zależy oczywiście od celu układu i jego konstrukcji. Najciekawsze są jednak takie układy, które są w stanie aktywnie reagować na pewne stany. Kluczem do tego będzie oczywiście zastosowanie czujników, choćby mierników odległości (jeden z nich, bardzo popularny o dobrej charakterystyce to HC-SR04: https://yaboo.pl/product-pol-929-Ultradzwiekowy-miernik-odleglosci-HC-SR04.html).

Od zabawy do działającego układu

Jeśli traktować Arduino jako platformę do zabawy i wyłącznie rozwijania pasji, to drobne porażki nie będą deprymujące. Tak naprawdę jednak różne moduły do Arduino sprawiają, że tę platformę można wykorzystywać w bardziej zaawansowanych układach, które już nie mają prawa ulegać awariom: systemach alarmowych czy prostych układach kontrolnych. Wszystko dzięki temu, że Arduino nie wymaga drogich kontrolerów, ale może współpracować z praktycznie dowolnym komputerem-hostem. Jest to zatem ciekawa alternatywa również w całkiem poważnych przedsięwzięciach, choć oczywiście wtedy w grę wchodzi zastosowanie coraz lepszych modułów, które nadal jednak nie są szczególnie drogie, jeśli uwzględnić koszty rozwiązań alternatywnych.

Od tego warto zacząć

Arduino, zapoczątkowany jako projekt studencki, dziś rozwija się przede wszystkim dzięki hobbystom. Średnia wieku osób, które potrafią budować na tej platformie działające układy, jest coraz niższa – wymagana jest tylko podstawowa znajomość elektroniki i programowania oraz otwarty umysł, więc sporo ciekawych koncepcji jest wdrażanych w życie jeszcze przez nastolatków. Na pewno jest to ciekawa alternatywa dla wielu bezproduktywnie spędzonych godzin, ale warto też podkreślać, że Arduino to już nie jest nauka programowania. To tworzenie układów autonomicznych, jakby budowanie z klocków, ale przeniesione jeszcze kilka poziomów wyżej, bo dzięki tanim modułom do Arduino cała konstrukcja może wreszcie być interaktywna.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE