Reklama

Rekordowe zasiłki macierzyńskie. Największy w Płocku wynosi...

Opublikowano:
Autor:

Rekordowe zasiłki macierzyńskie. Największy w Płocku wynosi... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najwyższy zasiłek macierzyński wypłacany w Polsce, a tym samym na Mazowszu, wynosi ponad 78,5 tys. zł. Otrzymuje go mieszkanka regionu warszawskiego.

Najwyższy zasiłek macierzyński wypłacany w Polsce, a tym samym na Mazowszu, wynosi ponad 78,5 tys. zł. Otrzymuje go mieszkanka regionu warszawskiego. A w Płocku?

Obowiązująca zasada przy urlopach macierzyńskich jest następująca: za okres urlopu macierzyńskiego, czyli 20 tygodni (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) i 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie) zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Z kolei pozostałe 26 tygodni urlopu rodzicielskiego - 60 proc. podstawy wymiaru. Jeśli mama już na samym początku zdecyduje się, że chce mieć jednakową kwotę macierzyńskiego przez cały rok, to wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego wynosi 80 proc.

Trochę liczb

W 2018 roku zasiłek macierzyński wypłacono łącznie prawie 738 tys. osób, przy czym niemal 116 tys. to mieszkańcy województwa mazowieckiego, z czego 31 tys. to mężczyźni. 70,8 tys. świadczeniobiorców było zameldowanych w regionie warszawskim (18,7 tys. mężczyzn), 19 tys. w regionie płockim (w tym 5,3 tys. mężczyzn), 13 tys. w radomskim (3,5 tys. mężczyzn), a w regionie siedleckim 12,9 tys. (3,5 tys. mężczyzn). Dane przedstawił regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa mazowieckiego, Piotr Olewiński.

Od średniej do rekordu

Średnia wysokość zasiłku macierzyńskiego z ZUS wynosi około 2,4 tys. zł. Są też i takie mamy, które mocno wyśrubowały górne widełki. Z danych państwowego ubezpieczyciela wynika, że najwyższy zasiłek macierzyński w kraju wynosi aż 78 577,50 zł i jest wypłacany mamie z Warszawy.

- Tak wysoka kwota jest odzwierciedleniem bardzo wysokich zarobków, od których były opłacane składki - mówi Olewiński. - Na drugim miejscu pod względem wysokości jest zasiłek macierzyński, który otrzymuje klientka rybnickiego oddziału ZUS. Na jej konto wpływa miesięcznie 39 tys. zł. Również w tym przypadku na wysokość zasiłku macierzyńskiego wpływ mają zarobki osiągane z tytułu umowy o pracę. Wysokość zasiłku uzależniona jest od podstawy, od której odprowadzane są składki, czyli najczęściej od osiąganego wynagrodzenia. Im to wynagrodzenie wyższe, tym wyższe są odprowadzane składki, a w konsekwencji wyższe świadczenie dla rodziców dzieci.

Wpływ na wysokość pobieranego świadczenia ma średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą i podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu wysokość zasiłku ustalana jest na podstawie zadeklarowanej podstawy ubezpieczenia za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed porodem. Składka ta jest dobrowolna. Im wyższa, tym wyższa podstawa do ustalenia zasiłku. Jednak w tym przypadku przepisy zawierają limit. W 2019 roku maksymalna miesięczna wysokość podstawy składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 11 912,50 zł (tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego).

Biorąc pod uwagę najwyższe zasiłki macierzyńskie, okazuje się, że ZUS wypłaca mieszkańcowi regionu radomskiego też nie taką małą kwotę, bo 12 824,10 zł. Zasiłek nie trafia jednak do matki dziecka, tylko do ojca. Olewiński tłumaczy: - Przepisy dopuszczają pobieranie tego świadczenia po wykorzystaniu przez matkę 14 tygodni macierzyńskiego. Decyzja o tym, kto otrzyma zasiłek, należy do rodziców.

W regionie płockim, obejmującym północną część województwa, najwyższe świadczenie wynosi 10 283,94 zł, a w regionie siedleckim (wschodnia część) jest to 8 349,60 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE