Reklama

Ratusz szuka partnera do budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego

Opublikowano:
Autor:

Ratusz szuka partnera do budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pomysł jest taki, aby kompleks sportowo-rekreacyjny powstał w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na razie opublikowano jedynie założenia, te natomiast wraz z zakresem inwestycji łącznie z liczbą boisk i poszczególnych atrakcji usytuowanych na działce nad Zalewem Sobótka stanowią koncepcję wstępną. Będą przedmiotem negocjacji z potencjalnymi partnerami prywatnymi.

Pomysł jest taki, aby kompleks sportowo-rekreacyjny powstał w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na razie opublikowano jedynie założenia, te natomiast wraz z zakresem inwestycji łącznie z liczbą boisk i poszczególnych atrakcji usytuowanych na działce nad Zalewem Sobótka stanowią koncepcję wstępną. Będą przedmiotem negocjacji z potencjalnymi partnerami prywatnymi.

Budynek główny, budynek gastronomiczny, plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalniami i zabawkami, drogi dojazdowe i parkingi, molo, nasadzenia zielone i zagospodarowanie zieleni, boisko do siatkówki plażowej, boisko do piłki ręcznej plażowej, zewnętrzna siłownia, crossfit, pole do mini-golfa, pole grillowe, taras widokowy, niezbędna infrastruktura techniczna - m.in. takie elementy służą jako przykłady możliwego zagospodarowania terenu nad Zalewem Sobótka. Cale Centrum Sportowo-Rekreacyjne miałoby zająć powierzchnię 34 tys. metrów kwadratowych, do czego należy dołożyć teren na dodatkowy zakres prac wynikający z projektu „Budowa boiska do piłki ręcznej i siatkówki przy Zalewie Sobótka – Budżet Obywatelski”, obejmujący wybudowanie 2 boisk plażowych do piłki ręcznej plażowej o powierzchni 594 metrów kwadratowych każde. W ramy każdego z boisk do piłki ręcznej plażowej wpisuje się boisko do plażowej piłki siatkowej o powierzchni 128 metrów kwadratowych. Dodajmy, że o planach nowej zabudowy w pobliżu Zalewu Sobótka można było usłyszeć już od dawna. Teraz pojawiło się postępowanie.

Dlaczego to wszystko? Aby mieszkańcy Płocka i okolic mieli zapewniony "całoroczny dostęp do nowoczesnej i atrakcyjnej bazy rekreacyjnej z funkcjami sportowymi". Ponadto, jak czytamy w dokumentach, zamierzenie ma podnieść atrakcyjność miasta, w tym przede wszystkim inwestycyjną, przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy (dzięki tym w obiekcie), ponadto sprzyja promowaniu zdrowego trybu życia i wpłynie na zwiększenie aktywności sportowo - rekreacyjnej.

- Realizacja przedsięwzięcia umożliwi mieszkańcom korzystanie z różnorodnych form rekreacji, zapewniając dostępność całorocznych usług o wysokim standardzie i wyróżniających się na tle innych porównywalnych obiektów w regionie.

W budynku głównym przewiduje się (oprócz infrastruktury towarzyszącej) kryte korty tenisowe, boiska do squasha, padla, siłownię, boiska do badmintona, sale wielofunkcyjne, pomieszczenia dla obsługi obiektu, szatnię z łazienkami i WC, restaurację z zapleczem oraz część noclegową. W drugim budynku - parterowym - planuje się ulokowanie strefy gastronomicznej, lokalu gastronomicznego z zapleczem, do tego toaletę publiczną, pomieszczenie ochrony i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Jednocześnie zastrzeżono, że żaden z budynków nie może być wyższy niż 12 metrów.

Płocki Ratusz chciałby zrealizować przedsięwzięcie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na mocy zawartej umowy z wybranym partnerem prywatnym (wykonawcą). Przewiduje się zawarcie umowy na 25 lat, w tym etap inwestycyjny będzie wynosił do 36 miesięcy od zawarcia umowy. Za co miałby odpowiadać wyłoniony podmiot? Podział zadań stanowi przedmiot negocjacji, jednak wstępnie przewiduje się, aby to partner prywatny odpowiadał za zaprojektowanie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego, pozyskanie finansowania i sfinansowanie, następnie wybudowanie, utrzymanie i zarządzanie na własne ryzyko.

- Partner prywatny będzie ponosił większość ryzyka budowy, większość ryzyka dostępności i większość ryzyka popytu. Ostateczny zakres dopuszczalnych rozwiązań zostanie wskazany w zaproszeniu do składania ofert.

W takim razie do czego zobowiązałby się płocki Ratusz? Oczywiście szczegółowy zakres obowiązków również zależy od przebiegu negocjacji. Wstępnie podmiot publiczny jest skory "do współdziałania w osiągnięciu celu przedsięwzięcia, w szczególności poprzez wniesienie wkładu własnego w postaci nieruchomości, przy czym sposób przekazania wkładu własnego będzie stanowił przedmiot negocjacji".

- Podmiot publiczny oczekuje sformułowania przez wykonawców czytelnych stanowisk w zakresie oczekiwanych form wniesienia wkładu własnego. Podmiot publiczny zakłada, iż wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie przede wszystkim prawo do eksploatacji obiektu (obiektów) celu komercyjnego.

Dodano, iż szacunkowa wartość umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, uwzględniająca całkowity przychód partnera prywatnego uzyskany w okresie obowiązywania umowy (tj. przy założeniu do 25 lat), bez podatku od towarów i usług, przekracza kwotę stanowiącą równowartość kwoty 5 mln 548 tys. euro.

W Ratuszu czekają do 19 lipca na wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o zawarcie Umowy o PPP wraz z informacjami na potrzeby oceny spełniania kryteriów kwalifikacji (wstępnie zakończenie przewiduje się do końca IV kwartału 2019 r.), następnie oferenci spełniający kryteria kwalifikacji (ocena koncepcji zagospodarowania nieruchomości, podział zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym oraz wysokość premii dla podmiotu publicznego) zostaną zaproszeni do negocjacji i składania ofert.

Postępowanie o zawarcie Umowy o PPP prowadzone jest na podstawie Ustawy o PPP i Ustawy o umowie koncesji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE