Reklama

Ratusz planuje zakup nowych autobusów, w tym również hybrydowych

Opublikowano:
Autor:

Ratusz planuje zakup nowych autobusów, w tym również hybrydowych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Ratuszu czekają na oferty na dostawę ośmiu nowych autobusów, w tym czterech hybrydowych. Ogłoszono dwa przetargi.

W Ratuszu czekają na oferty na dostawę ośmiu nowych autobusów, w tym czterech hybrydowych. Ogłoszono dwa przetargi.

Pierwszy przetarg dotyczy dostawy czterech nowych, niskopodłogowych autobusów klasy MAXI o długości 11,5-12,5 m, szerokości 2,5 –2,55 m; wysokości nie wyższej niż 3,4 m, o napędzie hybrydowym, przystosowanych do przewozu min. 80 pasażerów, w tym min. 25 na miejscach siedzących bez wliczenia do tej wartości siedzeń rozkładanych (strapontenów). Wszystkie autobusy mają być jednej marki, wyprodukowane nie wcześniej niż 6 m-cy przed datą dostawy i objęte gwarancją na minimum 36 miesięcy (maksymalnie na 60 miesięcy).

Konstrukcja autobusu musi być wykonana ze stali nierdzewnej lub aluminium bądź ze stali o podwyższonej jakości zabezpieczonej przeciw korozji. Przede wszystkim autobus ma być tak skonstruowany, aby stała się możliwa jego długotrwała eksploatacja w temperaturach powietrza od -35ºC do +40ºC. Podłoga powinna być wyłożona wykładziną antypoślizgową. W środku zamawiający wymaga zainstalowanego układu ogrzewania włączanego przez kierowcę, tak by temperatura nie był niższa niż 14ºC w warunkach zimowych. Z kolei latem niezbędna będzie całopojazdowa klimatyzacja.

W środku znajdą się ładowarki USB, system monitoringu (kilka kamer), głośniki umieszczone w suficie, trzy kasowniki w kolorze żółtym, automat do sprzedaży biletów, oświetlenie przestrzeni pasażerskiej wykonane w technologii LED (z możliwością częściowego jego wyłączenia). Przewidziano miejsce na wózek inwalidzki (do tego dodatkowy przycisk sygnalizujący kierowcy zamiar wyjścia z autobusy, związany z koniecznością opuszczona rampy o nośności min. 300 kg) i na wózek dziecięcy. Wymaga się wyposażenia w radiotelefon pokładowy posiadający możliwość komunikacji między kierowcą a dyspozytorem przy wykorzystaniu stacji bazowej.

Autokomputer posłuży do sterowania urządzeniami zainstalowanymi w autobusie. Miałby współpracować z automatami biletowymi, blokować kasowniki w razie kontroli, kontrolować realizację rozkładu jazdy, przechowywać w pamięci własnej wykaz linii, sieci przystanków i rozkładów jazdy, sterować tablicami elektronicznymi (wyświetlając np. informacje o spóźnieniach i przyśpieszeniach w realizacji rozkładu jazdy), systemem informacji głosowej zewnętrznej i wewnętrznej. Oprogramowanie powinno przekazywać komunikat głosowy w czasie dojazdu i postoju autobusu na przystanku. Ponadto autokomputer służy do rejestrowania parametrów technicznych i eksploatacyjnych autobusu.

Drugi przetarg odnosi się do dostawy czterech niskopodłogowych autobusów, w tym dwóch o długości: 11,5 - 12,5 m (klasa MAXI) i dwóch o długości 17,5 – 18,75 m (klasa MEGA) o napędzie spalinowym, przystosowanych do przewozu 105 (klasa MAXI) bądź 140 pasażerów (klasa MEGA). Także zostaną wyposażone w ogrzewanie, klimatyzację, przyciski do otwierania drzwi, kasowniki (4 bądź 3), automat do sprzedaży biletów, oświetlenie w technologii LED, wyświetlacze, ładowarki USB (3 lub 5), miejsca na wózek inwalidzki (wraz z zainstalowaną rampą) i wózek dziecięcy, radiotelefon w kabinie kierowcy, system monitoringu czy autokomputer.

Na oferty czekają - w przypadku autobusów hybrydowych - do 23 kwietnia, na pozostałe cztery pojazdy - do 24 kwietnia. Przypomnijmy, że 25 nowych autobusów hybrydowych wyjechało na płockie ulice w wakacje 2018 r., z kolei we wrześniu ubiegłego roku zapowiedziano zakup ośmiu kolejnych pojazdów na rzecz odnowienia taboru Komunikacji Miejskiej.

[ZT]20142[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE