Reklama

Ratusz oddaje Dom Darmstadt. Komu?

Opublikowano:
Autor:

Ratusz oddaje Dom Darmstadt. Komu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Domem Darmstadt, w którym co jakiś czas urządzane są wernisaże i spotkania, już nie będzie administrował Ratusz. Na najbliższej sesji radni mogą przekazać go w zarządzanie innej instytucji, o czym wspominał wiceprezydent Roman Siemiątkowski w poniedziałek na komisji kultury, sportu i turystyki.

Domem Darmstadt, w którym co jakiś czas urządzane są wernisaże i spotkania, już nie będzie administrował Ratusz. Na najbliższej sesji radni mogą przekazać go w zarządzanie innej instytucji, o czym wspominał wiceprezydent Roman Siemiątkowski w poniedziałek na komisji kultury, sportu i turystyki.

Zmiana miałaby nastąpić w pierwszym kwartale 2016 roku o ile radni wyrażą zgodę na wpisanie jej do statutu Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. To bowiem POKiS miałby przejąć zarządcze stery nad Domem Darmstadt. Wiceprezydent Roman Siemiątkowski pojawił się 21 grudnia na komisji kultury, sportu i turystyki w Ratuszu. Tłumaczył, że chodzi o lepsze wykorzystanie możliwości tkwiących w kamienicy przy Starym Rynku 8.

- Mamy tu salę na koncerty, wystawy, można organizować imprezy – przekonywał. Ostatnia odbyła się nawet tego samego dnia, w sali zorganizowano spotkanie autorskie z Kazikiem Staszewskim. Był nawet krótki koncert akustyczny. Sala wypełniła się po brzegi, niektórzy stali nawet przed drzwiami.

- Zmiana spowodowana jest trwającym procesem optymalizacji kosztów funkcjonowania Urzędu Miasta z jednej strony i potrzebą wsparcia działalności POKiS – wyjaśniają w zespole medialnym Ratusza. - Po przejęciu przez samorząd budynku dawnego Ruchu przy ul. Zduńskiej i przeprowadzeniu tam wielu wydziałów (i skupieniu ich w jednym gmachu) pomieszczenia Domu Darmstadt nie są już wykorzystywane przez pracowników samorządowych. Natomiast z powodzeniem mogą służyć POKiS-owi na rozwijanie działalności kulturalnej.

Dodajmy, że POKiS boryka się z problemami lokalowymi już od dłuższego czasu. Niektóre pomieszczenia wynajmuje, więc i koszty funkcjonowania rosną. Miał już obiecane pomieszczenia przy Tumskiej 13 na nową siedzibę, ale te wciąż świecą pustkami (zapowiadanych najemców, o których powinna postarać się Agencja Rewitalizacji Starówki, wciąż nie widać). Ratusz zmienił plany. Postanowił najpierw wyremontować byłe gimnazjum przy Wieży Ciśnień pod przyszłą siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury, aby POKiS uzyskał większy metraż na rogu Sienkiewicza i Tumskiej.

Czy Dom Darmstadt rzeczywiście jest potrzebny POKiS-owi? Sala raczej nie nadaje się na koncerty typu Alterstacja, podobnie na próby zespołów muzycznych. Może jednak służyć grupom teatralnym. - Do tej pory korzystaliśmy z Domu Darmstadt przy okazji pokazów skajdów, recitali, różnych projektów kulturalnych, teraz będziemy mogli czerpać z większą siłą – mówi dyrektor POKiS-u, Artur Wiśniewski. Nie wskazuje jednak na żadną konkretną działalność. - Sala na górze w Domu Darmstadt jest dla nas wspaniałym uzupełnieniem, ponieważ w niektóre dni w naszej sali przy Tumskiej bywają wyświetlane filmy w Kinie za Rogiem. Trochę nam to rozluźni sytuację – sądzi dyrektor. A co będzie dalej? Na remonty POKiS funduszy raczej nie dostanie w 2016 roku. - Podczas wigilii wiceprezydent Roman Siemiątkowski zapewniał, że zmieni się sytuacja MDK-u i to spowoduje możliwość zagospodarowania przez nas pomieszczeń przy Tumskiej, którymi obecnie dysponuje właśnie MDK. Deklaracja padła – tyle że ta miała jeden feler. Jak przyznaje, zabrakło wskazania konkretnych dat, kiedy miałoby to nastąpić.

Wiceprezydent na posiedzeniu komisji w Ratuszu podkreślał jeszcze możliwość wynajmowania pokoi gościnnych przy okazji organizowanych imprez. Zdaniem Romana Siemiątkowskiego zmiana w zarządzaniu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami czy nowymi etatami.

Czytaj też:

Fot. Jedno ze spotkań zorganizowanych przez Ratusz oraz spotkanie autorskie z Kazikiem Staszewskim, Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE