Temat rozbudowy miejskiej sieci światłowodowej podjął Artur Jaroszewski, przewodniczący Rady Miasta Płocka. Jak wskazuje, od wielu miesięcy, w ramach środków unijnych i projektów oraz przetargów, trwa rozbudowa infrastruktury internetowej w kraju. W jego opinii należy ten moment wykorzystać.
- Służyć temu mają m.in. środki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy. Prace realizowane są bez udziału budżetów samorządów, koordynuje je ministerstwo cyfryzacji. Dzięki środkom z KPO operatorzy inwestujący w budowę łączy szybkiego internetu kładą światłowód również na obszarach mniej opłacalnych biznesowo - a więc osiedla z zabudową jednorodzinną i na terenach wiejskich.
- przekonuje Artur Jaroszewski w swojej interpelacji.
Przewodniczący płockich radnych wskazuje tu chociażby na domki jednorodzinne w Ciechomicach, Górach, na osiedlu Borowiczki, Imielnica czy Wyszogrodzka.
- W ostatnim czasie otrzymuję liczne sygnały od mieszkańców o trudnościach w budowie przyłączy. Wykonawcy budujący sieć przekazują właścicielom, że niektóre z nich z różnych powodów nie będą przez nich podłączane.
- podaje radny.
Dotyczy to m.in. posesji przy ul. Poziomkowej czy Leszczynowej i ul. Parcele. - Jako powód rezygnacji z budowy [...] wykonawcy podają duże koszty, których podobno miasto domaga się od nich - zdradza Jaroszewski.
Radny pyta czy firmy budujące sieć światłowodową lub mieszkańcy zgłaszają jakieś problemy do miasta? - Czy UMP ma wiedzę jakie firmy budują sieć światłowodową w Płocku na poszczególnych osiedlach? Jednocześnie w interesie mieszkańców proszę, aby przy wszystkich nowych inwestycjach, dotyczących przebudowy ulic w Płocku, sygnalizować operatorom sieci światłowodowych możliwość współpracy (np. aktualnie w ulicach Podgórze i Liściasta) - czytamy w interpelacji.
Co na to ratusz?
Do tematu ustosunkował się Artur Zieliński, wiceprezydent Płocka. Zastępca włodarza przekonuje, że miasto nie buduje ani nie zarządza sieciami światłowodowymi, a jedynie dzierżawi tereny pod ich budowę.
- Sprawą dzierżawy terenów pod sieć światłowodową zajmuje się Wydział Zarządzania Nieruchomościami Gminy, a jeśli inwestycja prowadzona jest w pasie drogowym - MZD. Takie umowy w sprawie warunków udostępnienia nieruchomości w celu inwestycji infrastrukturalnej na terenie Płocka miasto zawiera z firmą Nexera Sp. z o.o. - wyjaśnia Zieliński.
Jak podają w magistracie, budowę sieci światłowodowej w 2023 roku prowadziła firma Polski Światłowód Otwarty Sp. z o.o.
- Urząd otrzymał kilka zapytań od mieszkańców odnoście sieci światłowodowej. W każdym przypadku mieszkańcy zostali poinformowani o możliwości sprawdzenia, czy znajdują się w zasięgu sieci Nexera na mapie interaktywnej - nexera.pl/pl/map/. Udzielona została również informacja odnoście strony internetowej, na której każdy mieszkaniec może zgłosić potrzebę dostępu do internetu (internet.gov.pl).
- czytamy w odpowiedzi wiceprezydenta Zielińskiego.
W urzędzie tłumaczą, że firma realizuje projekty w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa POPC3 i POPC4, który wspiera budowę sieci na obszarach, gdzie takiej usługi nie było.
- W ramach inwestycji do sieci szerokopasmowej są podłączane adresy wybrane z listy wskazanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nexera rozszerza zakres lokalizacji sieci o adresy, które nie są objęte projektem, finansując dalszy rozwój infrastruktury z własnych środków. O wyborze dodatkowych punktów adresowych w dużej mierze decyduje liczba mieszkańców [...] dlatego bardzo istotne jest zgłaszanie przez mieszkańców chęci dostępu do tej usługi.
- odpowiada Artur Zieliński, wiceprezydent Płocka, na zakończenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.