To pomysł radnej Iwony Krajewskiej, która w ten sposób chce docenić ich wkład w historię miasta.
- W średniowieczu hejnał był sygnałem do otwarcia lub zamknięcia bram miasta. Ponadto ostrzegał o niebezpieczeństwie [...]w dzisiejszych czasach jest melodią, która buduje jedność mieszkańców, symbolem miasta i wyjątkową atrakcją turystyczną. Jest również melodią odgrywaną podczas ważnych dla miasta uroczystości i wydarzeń - przekonuje w interpelacji.
Jak przypomina Krajewska, płocki hejnał rozbrzmiewał już w średniowieczu, niestety nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Nie ma też żądnego zapisu muzycznego, więc nie wiadomo jak brzmiał. Dopiero w 1937 roku, w wyniku ogłoszonego konkursu, wybrano nową melodię miasta.
- Została skomponowana przez ks. Kazimierza Starościńskiego – absolwenta m.in. Papieskiej Wyższej Szkoły Muzyki Sakralnej w Rzymie, wykładowcy w seminariach duchownych oraz kierownika sekcji muzycznej Klubu Artystycznego Płocczan - przypomina płocka radna. - Od pierwszego wykonania hejnału minęło wiele lat. Wznowiony po 1945 roku grany był z przerwami przez 30 lat. W 1983 roku, w rocznicę Konstytucji 3 Maja, rozległ się znowu, po długiej przerwie.
Krajewska przypomina, że na początku lat 90. Boetzel napisał słowa do melodii płockiego hejnału „Płock, grodzie nasz, z Tumskich Wzgórz trzymasz straż, grodzie nasz. Patrząc w Wisły toń ty trwasz, ty trwasz.”
- W tym roku mija 86 lat od momentu, gdy utwór zabrzmiał nad Płockiem po raz pierwszy [...] 32 lata temu po raz pierwszy usłyszeliśmy słowa płockiego hejnału o grodzie. Uważam, że nadszedł czas by uhonorować obydwu autorów - przekonuje Iwona Krajewska.
Radna proponuje, by stali się oni patronami płockich ulic. - Proszę o wprowadzenie tych dwóch propozycji do Banku Nazewnictwa prowadzonego przez Urząd Miasta Płocka - pisze w interpelacji.
Do interpelacji radnej odniesiono się w magistracie. Sekretarz miasta, Michał Bodenszac, obiecał przyjrzeć się propozycji.
- Zostanie ona omówiona na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Nazewnictwa - odpowiedział sekretarz Płocka. - Poinformujemy o sposobie rozpatrzenia sprawy - dodaje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.