Reklama

Reklama

Rada miasta nie poparła wniosku ekologów o konsultacje społeczne w sprawie Jaru Rosicy

Opublikowano: 28 stycznia 2021 10:24
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Rada miasta nie poparła wniosku ekologów o konsultacje społeczne w sprawie Jaru Rosicy - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni będą dziś dyskutować na temat zmiany granic Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Jaru Rosicy, która w efekcie doprowadzi do jego zmniejszenia. Większość radnych nie poparła wniosku o zdjęcie projektu z porządku obrad.

Reklama

Przypomnijmy - projekt dotyczący ZPK Jaru Rosicy nie spodobał się przewodniczącemu rady miasta Arturowi Jaroszewskiemu, który już na komisji gospodarki komunalnej apelował o jego zdjęcie. Więcej na ten temat pisaliśmy tu.

Dodatkowo do wszystkich radnych wpłynął apel podpisany przez płockie koło Zielonych oraz przez grupę „Płock dla Drzew”. Jego treść publikujemy pod spodem:

APEL DO RADNYCH RADY MIASTA PŁOCKA

[...] Zwracamy się z apelem do Państwa jako naszych przedstawicieli w Radzie Miasta Płocka by zdjąć z porządku obrad na najbliższej Sesji Rady Miasta Płock punkt związany z podjęciem ww. uchwały bądź o zagłosowanie przeciwko jej podjęciu. Przedmiotowy projekt zakłada zmniejszenie powierzchni przedmiotowego Zespołu, a także zmniejszenie liczby zakazów na nim obowiązujących. Działania te mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu środowiska naturalnego w granicach tego obszaru, co mija się z celem ustanowienia tej formy ochrony przyrody.

Apelujemy by w sprawie tej opracowano nowy projekt uchwały przy współudziale lokalnej społeczności np. w drodze konsultacji społecznych czy organizacji warsztatów dla mieszkańców Płocka. W opracowanie tego dokumentu  powinni zostać zaangażowani przedstawiciele środowiska naukowego oraz przedstawiciele specjalistycznych organów administracji tj. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, PGW Wód Polskich, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie i innych. 

Przedmiotowa uchwała dotyczy jednego z najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo obszaru w granicach miasta Płocka. W sprawie tej nie należy podejmować pochopnych decyzji, mogących w przyszłości prowadzić do bezpowrotnej utraty tak cennych przyrodniczo terenów.

Ponawiamy nasz apel o niegłosowanie za przyjęciem powyższej uchwały i wypracowanie nowego projektu niebudzącego wątpliwości i niepokoju wśród mieszkańców naszego miasta.”

Przewodniczący Jaroszewski poparł apel ekologów.

- W moim odczuciu przesunięcie decyzji nad tym dokumentem, danie sobie kilku tygodni na przeprowadzenie konsultacji w żaden sposób nie rozstrzyga o ostatecznych decyzjach. Jednocześnie może być przykładem prawidłowego dialogu na temat, który budzi kontrowersje – powiedział Jaroszewski i dodał, że skoro rada miasta Płocka chce się zwrócić z apelem do władz państwa o konsultacje społeczne w sprawie podziału Mazowsza, to powinna zgodzić się kiedy mieszkańcy Płocka proszą o dyskusję w ważnym dla nich temacie.

Ostatecznie jednak projekt nie został zdjęty z porządku obrad. 

14 radnych było przeciw: PSL: Anna Derlukiewicz, Tomasz Kominek, Lech Latarski i Małgorzata Struzik, PO: Łukasz Chrobot, Daria Domosławska, Jacek Jasion, Iwona Krajewska, Marta Krasuska, Tomasz Maliszewski, Małgorzata Ogrodnik, Łukasz Pietrzak, Mariusz Pogonowski, PiS: Jerzy Seweryniak.

9 było za: PO: Artur Jaroszewski, PiS: Andrzej Aleksandrowicz, Leszek Brzeski, Teresa Kijek, Tomasz Kolczyński, Tomasz Korga, Marek Krysztofiak, Wioletta Kulpa, Adam Modliborski.

Czyli jeszcze dziś radni zdecydują czy projekt przyjąć czy odrzucić.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Ciekawy

  Co się za tego typu decyzjami kryje ?

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  Reporter śledczy

  Smutna chwila dla Płocka. Ale też wspaniały materiał dla dziennikarstwa śledczego. Nawet dla mediów ogólnopolskich.

 • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Tkacz.

  Przygnębiająca jest buta, jaką zaprezentowali radni, którzy nie pozwolili na przeprowadzenie konsultacji społecznych ws. Jaru rzeki Rosicy. Ludzie chcą (współ)decydować o swoim najbliższym otoczeniu. To miasto nie jest prywatne!

 • 8 miesięcy temu | ocena +16 / -0

  WMMMM zalogowany

  JACY TO ONI ZIELONI, TO CO PO PRZYGOTUJE - CZYLI URZĘDNICY - KADRA POWOŁANA PRZEZ PREZYDENTA NOWAKOWSKIEGO TO PSL KLEPNIE. TACY Z PSL ZIELONI JAK PO TO PARITA PRAWICOWA

  • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -2

   m2021

   a Pan Jerzy S to zmienił poglądy? szkoda że się nie domyślił, że ze sceny czas zejść - Panie Jerzy wiek Pana zobowiązuje do takich decyzji !!!

 • 8 miesięcy temu | ocena +8 / -1

  xs

  Koalicjanci tej tęczowej partii ZIELONI znowu sie na nich wypieli! #wyp***ć z takimi Zielonymi!!!!