Reklama

"Przyjedź mamo na przysięgę". W niedzielę zaroi się od żołnierzy

Opublikowano:
Autor:

"Przyjedź mamo na przysięgę". W niedzielę zaroi się od żołnierzy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 120 żołnierzy złoży w niedzielą uroczystą przysięgę wojskową na Nowym Rynku w Płocku. Będzie to pierwsza od 26 lat uroczystość tego typu w naszym mieście.

Ponad 120 żołnierzy złoży w niedzielą uroczystą przysięgę wojskową na Nowym Rynku w Płocku. Będzie to pierwsza od 26 lat uroczystość tego typu w naszym mieście. 

Uroczystość rozpocznie się o godz. 13. Przysięgę złożą żołnierze  61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wydarzenie rozpocznie msza święta w intencji zaprzysiężonych żołnierzy w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Później odbędzie się zaprzysiężenie oraz tradycyjna defilada.

Podczas przysięgi wystawione będą również namioty, a w nich zaprezentują się: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Wojskowa Komenda Uzupełnień, urząd miasta, policja oraz straż pożarna. W namiocie 6MBOT atrakcją będzie bodyanalizer - urządzenie do pomiaru składu ciała.

Słowa roty - przysięgi wojskowej, wypowie 126 ochotników, którzy zostali powołani 30 czerwca do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu. To pierwszy pododdział formowany w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Batalion tworzą ochotnicy, wywodzący się z powiatów południowego Mazowsza, którzy zgłosili się w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie.

W tej chwili żołnierze ci uczestniczą w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym na poligonie Wędrzyn. Po jego zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej rozpoczną trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE