Reklama

Przepisy się zmieniły. ZUS zaprasza na szkolenia

Opublikowano:
Autor:

Przepisy się zmieniły. ZUS zaprasza na szkolenia  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z 1 stycznia życie pracodawców znacznie się ułatwiło. Akta nowo zatrudnionych pracowników nie trzeba przechowywać już przez pół wieku. ZUS organizuje szkolenia, na których przedsiębiorcy dowiedzą

Z 1 stycznia życie pracodawców znacznie się ułatwiło. Akta nowo zatrudnionych pracowników nie trzeba przechowywać już przez pół wieku. 

To spora ulga dla przedsiębiorców, bo przechowywanie akt pracowników przez 50 lat po zakończeniu pracy było uciążliwe. Od 2019 roku dokumenty trzeba przechowywać "tylko" przez 10 lat. Nowe przepisy dotyczą wszystkich nowo zatrudnianych pracowników, ale jest też możliwość skrócenia czasu przechowywania akt pracowników zatrudnionych między 1999 a 2019 rokiem. Należy dostarczyć oświadczenie ZUS OSW oraz raport informacyjny ZUS RIA. Pozostałe akta nadal trzeba przechowywać przez 50 lat. 

- Skrócenie okresu jest związane z nowym zakresem danych, które pracodawcy przekazują do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe dane dotyczą wypłaconych pracownikowi w danym miesiącu kwot przychodu oraz okresów wykonywania pracy nauczycielskiej. Informacje te zawiera miesięczny imienny raport o przychodach ubezpieczonego: ZUS RPA - tłumaczy Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego. - Z kolei w formularzu wyrejestrowującym z ubezpieczeń pracodawca przekazuje do ZUS informacje o dacie i sposobie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy albo stosunku służbowego oraz informację, z czyjej inicjatywy stosunek pracy został rozwiązany.

ZUS organizuje szkolenia przedsiębiorców, na których omówione zostaną projekty elektronizacji akt pracowniczych. Uczestnicy dowiedzą się o zmianach w formularzach, sposobie ich wypełnienia oraz zasadach przetwarzania. Szkolenie w płockiej placówce odbędzie się 26 lutego. 

Należy zapisać się telefoniczne pod numerem 24 268 8889, mailowo pod adresem [email protected] lub na każdym stanowisku obsługi klienta w oddziale. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE