Reklama

Przedsiębiorcy muszą przekazać więcej danych, konieczny nowy program. ZUS apeluje: nie czekajcie do ostatniej chwili

Opublikowano:
Autor:

Przedsiębiorcy muszą przekazać więcej danych, konieczny nowy program. ZUS apeluje: nie czekajcie do ostatniej chwili  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielkimi krokami zbliża się chwila, w której obowiązywać będzie tylko nowa wersja programu "Płatnik". ZUS apeluje do przedsiębiorców, żeby nie czekali z aktualizacją do 26 stycznia. Wtedy właśnie mija termin.

Wielkimi krokami zbliża się chwila, w której obowiązywać będzie tylko nowa wersja programu "Płatnik". ZUS apeluje do przedsiębiorców, żeby nie czekali z aktualizacją do 26 stycznia. Wtedy właśnie mija termin. 

26 stycznia 2019 to ważna data dla wszystkich przedsiębiorców. Tego dnia przestanie obowiązywać stara wersja programu "Płatnik", który służy do przesyłania dokumentów do ZUS-u. Konieczna jest instalacja nowej wersji.

- Są dwie metody instalacji. Jedna to samodzielne pobranie pliku instalacyjnego ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Druga, znacznie prostsza, polega na uruchomieniu programu i wyrażeniu zgody na instalację nowej wersji - tłumaczy Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Przed instalacją nowej wersji programu zaleca się wykonanie kopii zapasowej danych. Należy się również upewnić, że znamy lokalizację bazy danych i kod dostępu. Nowa wersja programu "Płatnik" jest konieczna ze względu na większy zakres danych, jakie przedsiębiorca musi przekazać ZUS-owi. 

- Zmiana formularzy jest związana z wprowadzeniem nowych przepisów. O d 1 stycznia 2019 roku okres przechowywania akt pracowniczych dla wszystkich nowozatrudnionych osób będzie wynosił 10 lat od zakończenia obowiązywania umowy o pracę lub umowy zlecenia, a nie 50 lat jak dotychczas. Przedsiębiorcy przekażą więc ZUS więcej informacji, dzięki czemu będą mogli krócej przechowywać dokumentację pracowniczą - wyjaśnia Olewiński. 

Więcej informacji na temat „nowego” Płatnika oraz skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych jest dostępnych na stronie www.zus.pl oraz w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE