Dokładnie 162 lata temu, 22 stycznia Tymczasowy Rząd Narodowy Królestwa Polskiego wydał manifest wzywający do powstania przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Był to najdłuższy zryw - trwał aż do jesieni 1864 r. W jego trakcie stoczono niemal 1200 bitew. Niestety, nawet pomimo wsparcia międzynarodowych ochotników oraz początkowych sukcesów w walkach, zakończyło się ono klęską powstańców.
Aby upamiętnić ten fragment historii, przed płockim ratuszem stanęła specjalna zdjęciowa wystawa plenerowa. Wydarzenie to jest częścią projektu stowarzyszenia "Kompas" oraz Książnicy Płockiej. Motywacją twórców było przede wszystkim ponowne rozbudzenie pamięci narodowej.
- Mimo swojego znaczenia w naszej historii Powstanie Styczniowe jest odległe i obce dla przeważającej większości współczesnych młodych ludzi. Edukacja szkolna jest w tym zakresie bardzo skąpa, a jednocześnie temat powstania 1863–1864 jest tak odległy, że z reguły nie funkcjonują już w jego obszarze przekazy rodzinne, międzypokoleniowe (jak np. dzieje się jeszcze w przypadku Powstania Warszawskiego) - wyjaśniają inicjatorzy.
Projekt powstał w maju 2024 r.
- Okazją i inspiracją do prezentacji wystawy i realizacji działań w Płocku była także rocznica związana z płockim bohaterem, a zarazem jedną z najwybitniejszych postaci Powstania Styczniowego – Zygmuntem Padlewskim - dodają organizatorzy.
Wystawę plenerową można było oglądać również w innych miastach na Mazowszu. Następnie trafiła z powrotem do Płocka, gdzie będzie dostępna jeszcze do 17 lutego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.