Reklama

Przed nami żniwa w Muzeum Wsi Mazowieckiej!

Opublikowano:
Autor:

Przed nami żniwa w Muzeum Wsi Mazowieckiej! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Będzie koszenie sierpem, młócenie cepami, przekąszania regionalnych potraw przy wspólnym ucztowaniu i wiele innych atrakcji! Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w „Żniwach w skansenie”, by poznać zapomniane już dziś zwyczaje żniwne i poczuć niepowtarzalną atmosferę towarzyszącą zbiorowi plonów.

Będzie koszenie sierpem, młócenie cepami, przekąszania regionalnych potraw przy wspólnym ucztowaniu i wiele innych atrakcji! Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w  „Żniwach w skansenie”, by poznać zapomniane już dziś zwyczaje żniwne i poczuć niepowtarzalną atmosferę towarzyszącą zbiorowi plonów. 

W nadchodzącą niedzielę na przylegających do muzealnych zagród polach uprawnych odbędą się pokazy koszenia z wykorzystaniem oryginalnych sprzętów i narzędzi. Turyści będą mogli wziąć w nich udział. Do rąk własnych dostaną sierp, by sprawdzić jak podbierało się zboża, z pomocą kosy skoszą kilka łanów, a potem zwiążą i ustawią na polach stygi. 

- Żniwa były najważniejszym momentem w kalendarzu dorocznym dawnej wsi - wyjaśnia Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. - Rozpoczynano je znakiem krzyża. Pierwsze kłosy ścinał zawsze dziedzic lub najstarszy z kosiarzy. W pracy brali udział wszyscy. Mężczyźni ścinali zboże, a kobiety wraz z dziećmi wiązały je i ustawiały w stygi. W południe odpoczywano, by kontynuować kośbę do późnych godzin wieczornych. 

Będę warsztaty i degustacje, a nawet tańce w rytm skocznej muzyki ludowej. Nie zabraknie też prezentacji żniwiarki konnej, klepania kosy, mielenia ziarna młynkiem do kaszy, wyplatania powrozów słomianych i tworzenia wianków ze zbóż oraz polnych kwiatów.  Również w zagrodach i we wnętrzach izb chłopskich przygotowanych zostanie wiele atrakcji. Uczestnicy imprezy przyjrzą się pokazom rzeźby ludowej, szydełkowania, tkactwa i tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco.

A dla koneserów -  świeżo ubite masło na chrupiącym chlebie, ogórki kiszone według starych receptur, kompot z owoców pochodzących z muzealnych sadów i prawdziwa kawa zbożowa. 

- Zwiedzający przyjrzą się również obyczajom strojenia tzw. „przepiórki” i tworzenia wieńca dożynkowego, w którym znaleźć się musiały wszystkie gatunki zbóż zebranych z pól - opisuje Jarosław Asztemborski. - W stodole młynarza najmłodsi wezmą udział w młócce cepami, odwiewaniu zboża i jego mieleniu na żarnach. Poznawać będą duchy pól, które, jak niegdyś wierzono, sprowadzały na żniwiarzy deszcz i bóle pleców, albo urodzaj i piękną pogodę. 

Ponadto, jak dodaje, w wiejskiej izbie szkolnej wykonają słomiane ozdoby. Usiądą też do koła garncarskiego z garncarzem. Na terenie ekspozycji artyści z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca BOCZKI CHEŁMOŃSKIE z Kocierzewa k. Łowicza zaprezentują barwne widowisko obrzędowe pt. „Żeńcy”, na które złożą się uroczyste wyjście w pole, koszenie, stygowanie i wspólny posiłek.

Co więcej, występ wzbogacą pieśni żniwne i tańce na rżysku. Będzie to też okazja do skosztowania kaszy z okrasą tradycyjnie spożywanej przez żniwiarzy. Zespół wystąpi także o godzinie 15.00 w muzealnym amfiteatrze, prezentując koncert dożynkowy. Wnętrza dworu szlacheckiego wypełnią dźwięki odgrywanych na fortepianie utworów muzyki klasycznej, filmowej i popularnej. O godzinie 14.00 w kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji żniwiarzy.

Na polanie przed amfiteatrem zorganizowany zostanie również wiejski kiermasz. W ofercie wystawców znajdzie się szeroki wybór pieczywa i potraw regionalnych oraz wyroby rękodzieła i rzemiosła ludowego. Na scenie amfiteatru wystąpi wiejska Kapela Pana Jacka w repertuarze zawierającym piosenki i przyśpiewki ludowe.

Pełen program wydarzenia tutaj  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE