Reklama

Prowokacja na festiwalu.Co o niej sądzić?

Opublikowano:
Autor:

Prowokacja na festiwalu.Co o niej sądzić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od koncertu Gaby Kulki, konferencji Common Room poświęconej prowokacji w sztuce z udziałem Antoniego Libery po premierowe wykonanie kompozycji Piotra Wróbla, który grał już z Herbie Hanckockiem, Zbigniewem Namysłowskim oraz Chuckiem Mangione, w oparciu o operę autorstwa Stefana Themersona – wszystko to już niebawem w ramach piątej edycji festiwalu SkArPa.

Od koncertu Gaby Kulki, konferencji Common Room poświęconej prowokacji w sztuce z udziałem Antoniego Libery po premierowe wykonanie kompozycji Piotra Wróbla, który grał już z Herbie Hanckockiem, Zbigniewem Namysłowskim oraz Chuckiem Mangione, w oparciu o operę autorstwa Stefana Themersona – wszystko to już niebawem w ramach piątej edycji festiwalu SkArPa.

Kiedy Stefan Themerson jechał dwupoziomowym autobusem w Londynie i pomyślał sobie, czy potrafiłby napisać operę. – To dokładnie tak, jak z pewną damą, która zapytana o to, czy potrafiłaby mówić po chińsku, odparła, że nie wie, nigdy jeszcze nie próbowała – pozwolił sobie na krótką anegdotę Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor artystyczny festiwalu SkArPa, który potrwa od 16 do 18 październik. Festiwal SkArPa po raz kolejny postara się przybliżyć płocczanom sylwetki dwójki awangardowych artystów i zarazem prekursorów postmodernizmu, Franciszki i Stefana Themersonów, którym sporą część z życia przyszło wieść w Londynie jako emigrantom. 

Themerson jednak dopiął swego, a teraz na podstawie jego opery „Św. Franciszek i wilk z Gubbio, czyli kotlety św. Franciszka” Piotr Wróbel, aranżer i puzonista, skomponował utwór „Franio kontra reszta świata - perkusyjne rozważania nad sytością i głodem – hommage a Themerson”. Wykona go w Muzeum Żydów Mazowieckich Płock Percussion Duo (czyli Adam Mieczykowski i Michał Zawadzki), który z resztą zadebiutował w 2010 roku podczas pierwszej edycji festiwalu. W operze zabrzmi ponad 30 instrumentów perkusyjnych. Utwór składa się z 2 aktów, natomiast funkcję narratora przyjął na siebie Piotr Bogusław Jędrzejczak. Pojawią się także elementy multimedialne.

Kolejnym muzycznym wydarzeniem będzie koncert Gaby Kulki, artystki, która dopiero co wydała kolejny album „Escapist”. Natomiast przez samym koncertem organizatorzy zapraszają na słuchowisko „Wieża Babel”, gdzie zostaną wykorzystane archiwalne nagrania Polskiego Radia z fragmentem „Wykładu profesora Mma”. – Profesor Jerzy Bralczyk odnalazł i udostępnił nam stare nagrania radiowe z Jerzym Wasowskim i Władysławem Hańczą dotyczące dyplomacji – zachęcał Jedrzejczak. Nie będzie to zresztą jedyne słuchowisko, bo już pierwszego dnia festiwalu posłuchamy „Śledztwa”, według Themersona dzięki Radiu Olsztyn.

Równie interesująco zapowiadają się warsztaty z reżyserem i pisarzem Antonim Liberą podczas dwudniowej konferencji „Common Room – sztuka, etyka, prowokacja” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Gość zgodził się również poprowadzić warsztaty teatralno-literackie poświęcone twórczości Samuela Becketta. „Common Room” to hasło tegorocznej edycji, jako nawiązanie do świetlicy literackiej, którą Themersonowie założyli w Londynie, gdzie gromadziło się środowisko tamtejszej awangardy, aby podyskutować i posłuchać odczytów.

Ponownie pojawi się znany już stół trickowy w trakcie warsztatów filmowych z udziałem płockiej młodzieży. Spektakl teatralny „Tuwim i inni w sałatce” zaprezentuje z kolei Łukasz Jarzyński, opierając się na monologach i piosenkach takich autorów z okresu międzywojennego, jak Władysław Hemar czy Antoni Słonimski. Do zabawy ponownie przyłączyła się Książnica Płocka, aby wciągnąć młodych ludzi w grę uliczną „Stefan na wagarach”, gdzie przyjdzie im wykazać się wiedzą i rozwiązać kilka zadań praktycznych. Swój wkład w festiwal będzie miała również Płocka Galeria Sztuki, która ogłosiła ogólnopolski konkurs „Ulica Themersonów” dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Nadesłano już 44 prace wykonane techniką rysunkową lub graficzną. Wszystkie znajdą swoje miejsca na specjalnym okolicznościowym wernisażu. 

Za główne sznurki pociąga tu Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Na razie festiwal SkArPa powoli zaczyna wykraczać poza granice Płocka, ale już narodził się pomysł, by postać Themersona zagościła w miastach partnerskich Płocka. – Ale o tym już pogadamy po tegorocznym festiwalu – zgodnie zapewnili organizatorzy.

Po szczegółowy program imprezy zapraszamy do naszego .

Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE