Reklama

Protest. Domagają się potępienia wystawy

Opublikowano:
Autor:

Protest. Domagają się potępienia wystawy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Blisko 30 senatorów Prawa i Sprawiedliwości wystosowało oświadczenie skierowane do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie bluźnierczego filmu wyświetlanego na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej, w którym artysta z Płocka, nagi Jacek Markiewicz ociera się o średniowieczny krucyfiks.

Blisko 30 senatorów Prawa i Sprawiedliwości wystosowało oświadczenie skierowane do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie bluźnierczego filmu wyświetlanego na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej, w którym artysta z Płocka, nagi Jacek Markiewicz ociera się o średniowieczny krucyfiks.

Jak już pisaliśmy, „Adoracja”, czyli film stworzony przez płockiego artystę Jacka Markiewicza 20 lat temu, ale wyświetlany w listopadzie podczas wystawy w dotowanym z budżetu Centrum Sztuki Współczesnej wywołał ostatnio falę protestów w całej Polsce. Złożono zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa związanego z obrazą uczuć religijnych, sporo osób protestowało przed siedzibą CSW. Władze galerii tłumaczyły jednak, że jest to dzieło sztuki, „wyjątkowa, dojrzała propozycja artystyczna itd., sam artysta nie widzi w swojej pracy bluźnierstwa.

Przeciwko kontrowersyjnej wystawie zaprotestowali senatorowie PiS. Pod oświadczeniem skierowanym do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego,  parlamentarzyści pytają, jak mogło dojść do tego, że w podlegającej resortowi instytucji wyświetlano bluźnierczy film naruszający godność i uczucia religijne milionów Polaków, jakie działania podjęto wobec winnych tej sytuacji, a także domagają się z apelem o potępienie tego typu działań. Oświadczenie podpisało 28 senatorów, w tym parlamentarzyści z ziemi płocko-ciechanowskiej - Marek Martynowski i Jan Maria Jackowski.


Do samego artysty zwrócił się w homilii wygłoszonej podczas mszy w święto niepodległości również biskup płocki, Piotr Libera, przypominając fragmenty Pisma św. dotyczące zgorszenia. - Jeśli mówisz, Bracie, urodzony i pracujący przecież tu, w Płocku, że chciałeś w ten sposób zaprotestować przeciwko ludziom – cytuję - „modlącym się do wyrzeźbionego niby-boga”, to odpowiedz: czy próbowałeś przynajmniej wejść – uczciwie i bez uprzedzeń – w świat ich modlitwy, adoracji, dziękczynienia? - słowa kazania przytacza na swojej stronie płocka kuria. - Czy próbowałeś włączyć się w Wielki Piątek, choćby tu, w płockiej katedrze, w długą procesję setek swoich ziomków, którzy z najczystszą, pokorną czcią, nawet wtedy, gdy nie mogą przystąpić do Komunii Świętej, całują stopy Zbawiciela w przekonaniu, że przez to, co widzialne, dotykają Niewidzialnego? Nie obrażamy się - Bracie. Nie obrażamy też Ciebie. Zapraszamy...


Czytaj też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE