Reklama

Reklama

Projekt "Legalna aborcja bez kompromisów" odrzucony. Jak głosowali posłowie z Płocka i okręgu?

Opublikowano: czw, 23 cze 2022 18:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już w pierwszym czytaniu sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy "Legalna aborcja bez kompromisów", który zakładał liberalizację prawa aborcyjnego w Polsce. Wcześniej podpisało się pod nim ponad 200 tysięcy obywateli i obywatelek. Jak głosowali parlamentarzyści z Płocka oraz z naszego okręgu?

Reklama

"Legalna aborcja bez kompromisów" - o co chodzi?

Projekt wniósł do Sejmu komitet inicjatywy ustawodawczej „Legalna aborcja bez kompromisów”. Zakładał on m.in. możliwość przerwania ciąży na NFZ do 12. tygodnia jej trwania bez pytania pacjentki o powód, a także możliwość dokonania aborcji po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Ciążą mogłaby zostać przerwana przez osobę, która ukończyła 13 lat. W przypadku osoby młodszej zgodę musieliby wyrażać rodzice, opiekunowie lub sąd opiekuńczy. 

Przewidywano również sankcje dla podmiotów leczniczych za nieuzasadnioną odmowę lub zaniechanie ich udzielenia; obowiązek dyrektorów szpitali do zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia przez wszystkich lekarzy pracujących w placówce; rozszerzenie programu badań prenatalnych o test PAPP-A i ßhCG na wszystkie pacjentki w ciąży.

Sejm mówi "NIE" liberalicacji prawa aborcyjnego

Podczas posiedzenia sejmu, 22 czerwca odbyło się pierwsze czytanie projektu. Prezentowała go Marta Lempart (Ogólnopolski Strajk Kobiet). Dzisiaj (23 czerwca), głosowano natomiast nad wnioskiem PiS o odrzucenie projektu. W pierwszym czytaniu "za" opowiedziało się 265 posłanek i posłów, "przeciw" 175, a 4 osoby wstrzymały się od głosu. Oznacza to, że projekt nie będzie już dalej rozpatrywany przez komisję, nie zostanie też skierowany do drugiego czytania.

- Posłowie i posłanki, którzy zagłosowali przeciw lub nie zagłosowali, tak naprawdę stchórzyli i zawiedli kobiety. Stanęli po stronie instytucjonalnej przemocy państwa wobec obywatelek - komentują na swoim fanpage'u autorki projektu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy