Reklama

Reklama

Chcą "Karty Praw Drzew w Płocku" i składają petycję. - W imieniu płockich drzew, domagamy się prawa do życia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MW

Chcą "Karty Praw Drzew w Płocku" i składają petycję. - W imieniu płockich drzew, domagamy się prawa do życia - Zdjęcie główne

foto MW

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Grupa aktywistów "Płock dla drzew" walczy o zielone płuca miasta. Złożyli petycję do prezydenta Płocka. - W imieniu płockich drzew domagamy się prawa do ich życia - apelują.

Reklama

Petycja, pod którą podpisy zbierane były od 5 do 19 czerwca, została złożona do magistratu w poniedziałek. Znajduje się na niej 291 podpisów, zebranych przez portal petycjeonline.com.

Aktywiści z "Płock dla drzew" przekonują, że "Płock jest jednym z najmniej zadrzewionych miast w Polsce, praktycznie pozbawionym parków miejskich".

- W imieniu płockich drzew, domagamy się prawa do życia - czytamy o oświadczeniu grupy. - Chcemy przestrzeni, warunków umożliwiających prawidłowy wzrost, czystego środowiska, życia w grupach i realnej opieki. Nie zgadzamy się na niekontrolowaną wycinkę, motywowaną głównie względami ekonomicznymi, niesłusznie uzasadnianą „bezpieczeństwem mieszkańców”. 

Grupa zauważa wzrost liczby posadzonych drzew w Płocku, jednak w ich opinii to za mało.

- Nie możemy przejść obojętnie obok ich starszych siostr i braci, okaleczonych, uszkadzanych i wycinanych każdego dnia - apelują aktywiści. - Obserwując działania dotyczące zieleni w mieście, obawiamy się również, że młode drzewa, zasadzone w ciągu ostatnich lat, nie przeżyją kolejnych. Dlatego, że nie będą odpowiednio pielęgnowane i chronione. 

W swojej petycji przekonują, że projektując nowe budynki, parki, baseny, ulice, filharmonie czy zieleńce, nie można "ogałacać" miasta z wysokiej zieleni. 

- Nie można stać obojętnie, patrząc na okaleczanie gałęzi i korzeni drzew - piszą aktywiści. - Nie przeciwstawiając się tym działaniom "podcinamy gałąź, na której siedzimy".

Jak czytamy w petycji, aktywiści z "Płock dla drzew" chcą m.in. wdrożyć Kartę Praw Drzew w Płocku, która miałaby stać się oddzielną uchwałą lub częścią "Programu Ochrony Środowiska w mieście Płocku na lata 2023-2030". Karta miałaby zawierać zasady pielęgnacji i poprawy warunków życia drzew. 

Działacze chcą też wprowadzenia jasnych instrukcji kontrolowania stanu zdrowotnego drzew, opracowania miejskiego programu inwentaryzacji dendrologicznej czy opracowania standardu informowania o wycince.

Na liście postulatów znajdują się także likwidacja "dzikich parkingów" w obrębie mis korzeniowych drzew, opracowania standardów pielęgnacji terenów zielonych, czy opracowanie i wdrożenie wieloletniego programu "obetonowania" miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy