Petycja, pod którą podpisy zbierane były od 5 do 19 czerwca, została złożona do magistratu w poniedziałek. Znajduje się na niej 291 podpisów, zebranych przez portal petycjeonline.com.
Aktywiści z "Płock dla drzew" przekonują, że "Płock jest jednym z najmniej zadrzewionych miast w Polsce, praktycznie pozbawionym parków miejskich".
- W imieniu płockich drzew, domagamy się prawa do życia - czytamy o oświadczeniu grupy. - Chcemy przestrzeni, warunków umożliwiających prawidłowy wzrost, czystego środowiska, życia w grupach i realnej opieki. Nie zgadzamy się na niekontrolowaną wycinkę, motywowaną głównie względami ekonomicznymi, niesłusznie uzasadnianą „bezpieczeństwem mieszkańców”.
Grupa zauważa wzrost liczby posadzonych drzew w Płocku, jednak w ich opinii to za mało.
- Nie możemy przejść obojętnie obok ich starszych siostr i braci, okaleczonych, uszkadzanych i wycinanych każdego dnia - apelują aktywiści. - Obserwując działania dotyczące zieleni w mieście, obawiamy się również, że młode drzewa, zasadzone w ciągu ostatnich lat, nie przeżyją kolejnych. Dlatego, że nie będą odpowiednio pielęgnowane i chronione.
W swojej petycji przekonują, że projektując nowe budynki, parki, baseny, ulice, filharmonie czy zieleńce, nie można "ogałacać" miasta z wysokiej zieleni.
- Nie można stać obojętnie, patrząc na okaleczanie gałęzi i korzeni drzew - piszą aktywiści. - Nie przeciwstawiając się tym działaniom "podcinamy gałąź, na której siedzimy".
Jak czytamy w petycji, aktywiści z "Płock dla drzew" chcą m.in. wdrożyć Kartę Praw Drzew w Płocku, która miałaby stać się oddzielną uchwałą lub częścią "Programu Ochrony Środowiska w mieście Płocku na lata 2023-2030". Karta miałaby zawierać zasady pielęgnacji i poprawy warunków życia drzew.
Działacze chcą też wprowadzenia jasnych instrukcji kontrolowania stanu zdrowotnego drzew, opracowania miejskiego programu inwentaryzacji dendrologicznej czy opracowania standardu informowania o wycince.
Na liście postulatów znajdują się także likwidacja "dzikich parkingów" w obrębie mis korzeniowych drzew, opracowania standardów pielęgnacji terenów zielonych, czy opracowanie i wdrożenie wieloletniego programu "obetonowania" miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.