Reklama

Projekt domu na skarpie - o czym pamiętać?

Opublikowano:
Autor:

Projekt domu na skarpie - o czym pamiętać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niektórym pomysł, by wybudować dom na skarpie, wydaje się niedorzeczny. Nierealny, że przecież to technicznie niemożliwe i bardzo kosztowne. Tymczasem w Polsce to wcale nie taka rzadkość i wiele osób myśli o tym bardzo poważnie. O czym więc trzeba pamiętać, gdy bierzemy to pod uwagę?

Niektórym pomysł, by wybudować dom na skarpie, wydaje się niedorzeczny. Nierealny, że przecież to technicznie niemożliwe i bardzo kosztowne. Tymczasem w Polsce to wcale nie taka rzadkość i wiele osób myśli o tym bardzo poważnie. O czym więc trzeba pamiętać, gdy bierzemy to pod uwagę?

Dom na skarpie - czy to możliwe?

Dom w takim miejscu to gwarancja niesamowitych, niecodziennych widoków. Generalnie, by mieć ciekawy punkt obserwacyjny, musimy się wdrapać na jakieś wzniesienie, a tu mamy to na co dzień. Pomysł jest więc nęcący, nie dziwi więc, że jest bardziej atrakcyjny niż standardowe rozwiązania.

Wiele osób sądzi, że projekt takiego domu kosztuje bardzo dużo i jest możliwy tylko na indywidualne zamówienie. To jednak nie jest prawda, bo dzisiaj jest wiele możliwości, by postawić taki dom, także, gdy chodzi o przygotowanie gotowego projektu. Dobrym przykładem jest strona domoweklimaty.pl, gdzie znajdziemy ciekawe pomysły. Warto więc to uwzględnić. Warto też pamiętać, jak prezentują się takie projekty. O tym wspominamy poniżej.

Wygląd domu

Pofałdowany teren sprawia, że budynek dość często ma niepełne kondygnacje, elewacje zaś mają różną wysokość. Oznacza to, że najlepiej sprawdza się jak najprostsza bryła domu, gdyż dzięki temu można ją harmonijne wkomponować w naturalne nierówności działki. Bryła takich domów przeważnie jest więc zwarta, zbudowana na planie prostokąta.

W domu na skarpie najlepiej prezentują się dachy dwuspadowe, które można wzbogacić facjatą lub lukarnami. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością. Dobrze wyglądają też dachy płaskie i pulpitowe. Ważny jest duży taras, gdyż przebywanie na nim i podziwianie widoków, to jedna z najważniejszych zalet mieszkania w takiej lokalizacji.

Funkcjonalne wnętrze

Dom na skarpie pozwala funkcjonalnie zagospodarować półpiętro, co nie zdarza się raczej w normalnych budynkach o standardowym położeniu. Z tego względu układ pomieszczeń może być kaskadowy, dzięki czemu uzyskujemy interesujący efekt wizualny. Przeważnie front domu to niższa część budynku, więc strefa dzienna może być zlokalizowana na parterze.

Połączenie z ogrodem zostanie zapewnione za pomocą wysokiego tarasu, który jest wsparty na słupach. Sypialnie warto umieścić na kondygnacji powyżej, chociaż jeśli planujemy rozbudować dom, to mogą pozostać na tym samym poziomie.

Dom na skarpie to żadna fanaberia, po prostu musimy zastosować inne, mniej oczywiste rozwiązania. Podane przez nas pomysły są sprawdzone, doskonale pasują do takich projektów, nie są jednakże obowiązującymi zawsze, warto więc poszukiwać innych, bardziej pasujących do naszej wizji. Liczne projekty - gotowe czy na indywidualne zamówienie - pozwalają bardziej kreatywnie podejść do tego zagadnienia.

Gotowe projekty domów znajdziesz na www.domoweklimaty.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE