reklama

Profesor ze smokiem wawelskim w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Profesor ze smokiem wawelskim w Płocku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPłocka Galeria Sztuki aż kipi z ekscytacji – wystawa twórcy tego kalibru nie zdarza się codziennie. Do płockiej galerii zawitały dzieła Bronisława Chromego. Wernisaż, na którym prawdopodobnie stawi się sam profesor oraz jego rzeźba – już dziś, w piątek o 18.00.

Płocka Galeria Sztuki aż kipi z ekscytacji – wystawa twórcy tego kalibru nie zdarza się codziennie. Do płockiej galerii zawitały dzieła Bronisława Chromego. Wernisaż, na którym prawdopodobnie stawi się sam profesor oraz jego rzeźba – już dziś, w piątek o 18.00.

- No pewnie, że jesteśmy podekscytowani, tym bardziej, że prace profesora Chromego są wystawiane 3-4 razy do roku, ta wystawa przyjechała do nas z Białegostoku, zaraz po Płocku zawita w Pradze i na tym prawdopodobnie koniec – opowiadała nam szefowa PGS, Alicja Wasilewska. – A poza tym przed chwilą dostaliśmy potwierdzenie: najprawdopodobniej profesor stawi się dziś na wernisażu w naszej galerii! A to jedna z niewielu okazji, by poznać Bronisława Chromego i usłyszeć, co mówi i jak mówi o życiu i sztuce.

Prace obecnie 86-letniego artysty już raz zagościły w Płocku - 9 lat temu były prezentowane w starej siedzibie galerii, przy Petropolu. – Ale te wystawy znacząco się od siebie różnią, bo wówczas pokazywaliśmy jedynie rzeźby profesora, natomiast obecna wystawa ma charakter bardziej wszechstronny, poza rzeźbami, łącznie ze słynną figurą smoka wawelskiego, będzie można podziwiać również jego grafiki, malarstwo oraz medale – zapowiada Alicja Wasilewska.

Bronisław Chromy, uczeń Xawerego Dunikowskiego, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie to jeden z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy ostatnich kilkudziesięciu lat. Spełnienie artystyczne odnajduje nie tylko w rzeźbie, jest też cenionym malarzem, rysownikiem i medalierem. Jego najpopularniejsze prace znawcy i nie znawcy potrafią wymienić jednym tchem: Pietę Oświęcimską, pomnik Jana Pawła II w Tarnowie czy Smoka Wawelskiego w Krakowie.

Na wystawie w Płocku prezentowane będą między innymi zdecydowanie faworyzowane przez samego twórcę rzeźby animalistyczne, czyli wykuwane w kamieniu od kilkudziesięciu lat koty, psy, owce, pawie, sowy, żurawie, a nawet mrówki czy ślimaki. Będą też rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej: Koń września 1939, Niespełnione marzenia dzieci getta oraz projekty monumentalnych pomników Fryderyka Chopina czy Mikołaja Kopernika oraz innych dużych rzeźb plenerowych inspirowanych naturą, a także poświęconych tematyce religijnej, kosmologicznej, sportowej czy muzycznej: Pieśń oceanu, Zwiastowanie, Kolarze, Kosmos, Muzykanci.

- Artystyczna wyobraźnia, wielki talent i pasja twórcza Bronisława Chromego sprawiają, że zwykłe fragmenty skał, surowe kamienie, rzeczne i polne otoczaki, amonity i skamieliny uzupełnione niewyczerpaną wizją Artysty, przeistaczają się w zaskakujące głębią i śmiałością dzieła – tymi słowy Alicja Wasilewska charakteryzuje twórczość mistrza dłuta. - Rzeźby Chromego są pełne ekspresji i dynamizmu. Pokryte najrozmaitszymi odcieniami zielonej patyny manifestują optymizm i radość życia. Są jak zaklęte w materii traktaty filozoficzne, skłaniające do kontemplacji świata i odkrywania w nim na nowo odwiecznych i uniwersalnych prawd.

A historyk sztuki, Jerzy Madeyski dodaje: Bronisław Chromy jest „twórcą szczególnego rodzaju, bo też szczególny jest jego stosunek do natury, której czuje się istotną i integralną cząstką. Nie walczy z nią, lecz działa zgodnie z jej prawami i ponadczasową mądrością (…) A my godzimy się z jego sztuką i jej przesłaniem, bo odnajdujemy w niej nasze własne myśli i marzenia. I widzimy, że są dobre, bo tylko dobro jest piękne”. Dlatego cieszę się, że mamy zaszczyt gościć sztukę Mistrza i niebywałą przyjemność przybliżyć ją płockiej publiczności. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które swoim zaangażowaniem przyczyniły się do pomyślnej realizacji tego przedsięwzięcia.

Wystawę w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki przy ul. Sienkiewicza można podziwiać od 3 września do 2 października. Dziś, w piątek, o 18.00 zaplanowano jej otwarcie. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.


Madonny


Smok Wawelski



Fot. Płocka Galeria Sztuki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE