Reklama

Prezydent Płocka: Będzie to najtrudniejszy budżet, z jakim przyjdzie się zmierzyć

Opublikowano:
Autor:

Prezydent Płocka: Będzie to najtrudniejszy budżet, z jakim przyjdzie się zmierzyć - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek była sesja budżetowa. Prezydent Płocka swoje przemówienie rozpoczął od informacji, że decyzje zapadające w Warszawie mają swój negatywny wpływ na budżety samorządów, co nie ominie także Płocka.

W poniedziałek była sesja budżetowa. Prezydent Płocka swoje przemówienie rozpoczął od informacji, że decyzje zapadające w Warszawie mają swój negatywny wpływ na budżety samorządów, co nie ominie także Płocka.

- Po pierwsze każdy samorząd uderzą zmiany w przepisach i podatku PIT. Obniżenie stawki podatkowej z 18 na 17 proc., podwyższenie kosztów uzyskania przychodu i wprowadzenie zerowej stawki podatkowej dla osób poniżej 26 roku życia to zmiany, które już weszły w życie. Rok 2020, zgodnie z planem, będzie pierwszym od prawie 30 lat, gdy wpływy z podatku PIT nie wzrosną, a nawet spadną. Według prognozy, którą przygotowaliśmy zgodnie z Ministerstwem Finansów, mamy spadek o 2 mln zł. Dotychczas te dochody były zwiększane co roku o kilka czy kilkanaście milionów złotych. Gdyby nie te uchwalone przez rząd czy parlament, przez PiS zmiany mielibyśmy w Płocku o co najmniej czy około 20 mln zł więcej na inwestycje. Tylko z tego tytułu. Oczywiście mnie również bardzo cieszy fakt, że więcej pieniędzy pozostanie w kieszeniach Polek i Polaków, ale trzeba pamiętać, że odbywa się to kosztem samorządów. Niestety w żaden sposób rząd nie rekompensuje samorządom zmniejszonych wpływów z tego tytułu – podkreślił Andrzej Nowakowski.

Druga kwestia, na którą zwracał uwagę, to zwiększająca się różnica między realnymi wydatkami na oświatę a otrzymywaną z budżetu centralnego co roku subwencją oświatową. - Podobnie jak inne samorządy alarmowaliśmy, że brakuje nawet środków na podwyżki dla nauczycieli. Podwyżki uchwalone zostały przez Sejm, natomiast środki na te podwyżki przynajmniej w części muszą znaleźć samorządy w swoich budżetach. Niestety subwencja tych podwyżek nie pokryje w 100 proc. W tej chwili dopłacamy do oświaty ponad 150 mln zł z własnego budżetu, co daje 43 proc. całości kosztów oświaty. Mówię to z pełną świadomością, to jest najważniejsza inwestycja w naszym mieście, inwestycja w dzieci i młodzież, na której absolutnie nie zamierzamy oszczędzać. Ale z drugiej strony miejmy świadomość, że to właśnie na samorządy, na Płock, w coraz większym stopniu spada koszt utrzymania edukacji dzieci i młodzieży.

Po trzecie? - Może i najmniejsza, ale jak w soczewce pokazująca chaos polityki obecnego rządu, za który prędzej czy później wszyscy zapłacimy, fatalna reforma edukacji, zła reforma służba zdrowia będą przynosiły negatywne owoce jeszcze długo. Ale dla ekspertów było pewne, że działania obecnego rządu w sferze energetyki prędzej czy później uderzą ze zdwojoną siłą w samych mieszkańców i w samorządy. W Płocku w 2020 r. za prąd zapłacimy 60 proc. więcej niż w tym roku. To są dane po rozstrzygniętym już przetargu. Już tylko te trzy powody sprawiają, że dla większości samorządów, w tym także dla Płocka, będzie to najtrudniejszy budżet, z jakim przyjdzie zmierzyć się samorządom w okresie ostatnich trzech dekad. Nigdy wcześniej nie obciążano samorządów taką ilością zadań niestety z równoczesnym zmniejszeniem środków na ich realizację. Trudno powiedzieć, czy z premedytacją, czy nie mając innego wyjścia, ale rząd przerzuca koszty swojej polityki na samorządy lokalne. Jak samorządy planują poradzić sobie z tym problemem? Jak zmierzy się z nim Płock? Wiele samorządów ogranicza działania inwestycyjne i remontowe, jak chociażby Częstochowa czy Kielce. Cięcie inwestycji może w krótszej perspektywie pozwoliłoby lepiej dopiąć budżet, ale w dłuższej perspektywie to zahamowanie tempa rozwoju miasta, a na to nie chcemy się zgodzić. Chcemy, aby Płock dalej wykorzystywał swoje szanse, dalej rozwijał się, dalej był coraz lepszym miejscem do życia. Dlatego będziemy inwestować w jakość usług komunalnych, w funkcjonowanie transportu, poprawę bezpieczeństwa dróg, w dostęp do żłobków, bo kolejny jest budowie, w dobrej jakości edukację. Planujemy budowę przedszkola nr 17. Będziemy dalej remontować drogi, budować drogi rowerowe, parkingi.

Co również podkreślał włodarz miasta, mieszkańcy muszą mieć świadomość, że 2020 rok będzie jednym z ostatnich, gdzie w takim stopniu będziemy mogli skorzystać ze środków unijnych. Trzeba poczekać na konkursy już w ramach nowej perspektywy unijnej. Dodał, że nadchodzący 2020 rok będzie rokiem szczególnym dla Płocka ze względu na 100. rocznicę obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej. Walki upamiętnił chociażby pomnik na pl. Narutowicza. - Dokonaliśmy tego wspólnie, razem, ponad podziałami. Upamiętniliśmy tych, którzy bohatersko obronili Płock, zapisali się na stałe w historii naszego miasta. Chciałbym, aby wydarzenia w 2020 r. jednoczyły nas. Deklaruję gotowość i otwarcie na współpracę z parlamentarzystami, marszałkiem województwa i jego służbami, będziemy współpracować w ramach obchodów z fundacją Niepodległa. Zapraszam wszystkich do tej współpracy, która bardzo mocno będzie akcentowała 100. rocznicę obrony Płocka przed bolszewikami. Jestem przekonany, że nasza wspólna praca może sprawić, że Płock będzie lepszym, bardziej komfortowym miejscem do życia.

[ZT]24293[/ZT]

17 radnych zaakceptowało projekt budżetu, w tym radni PO i PSL (za wyjątkiem nieobecnej na sesji radnej Małgorzaty Struzik), radni PiS: Teresa Kijek, Adam Modliborski, Leszek Brzeski i Jerzy Seweryniak. Od głosu wstrzymali się radni PiS: Wioletta Kulpa, Marek Krysztofiak, Tomasz Korga, Edward Bogdan i Andrzej Aleksandrowicz. Nie głosował Tomasz Kolczyński i Piotr Kubera z PiS.

[ZT]24426[/ZT]

[ZT]24388[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE