Reklama

Prezydent o oświadczeniu PKN Orlen: Nieuzasadnione pomówienia

Opublikowano:
Autor:

Prezydent o oświadczeniu PKN Orlen: Nieuzasadnione pomówienia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Poranna konferencja prasowa w czwartek w płockim ratuszu stała się powodem już dwóch oświadczeń. Po przypomnieniu przez prezydenta Płocka wydarzeń z 2016 r., a także ich reperkusji, rzeczniczka prasowa PKN zaprotestowała przeciwko "nieprawdziwym informacjom o szkodliwym wpływie Zakładu Produkcyjnego ORLEN na środowisko naturalne". - Traktujemy tę wypowiedź jako próbę przykrycia faktu zatrucia Wisły ściekami z Warszawy na potrzeby bieżącej kampanii politycznej - napisała Joanna Zakrzewska. Również włodarz Płocka wydał w tej sprawie oświadczenie.

Poranna konferencja prasowa w czwartek w płockim ratuszu stała się powodem już dwóch oświadczeń. Po przypomnieniu przez prezydenta Płocka wydarzeń z 2016 r., a także ich reperkusji, rzeczniczka prasowa PKN zaprotestowała przeciwko "nieprawdziwym informacjom o szkodliwym wpływie Zakładu Produkcyjnego ORLEN na środowisko naturalne". - Traktujemy tę wypowiedź jako próbę przykrycia faktu zatrucia Wisły ściekami z Warszawy na potrzeby bieżącej kampanii politycznej - napisała Joanna Zakrzewska. Również włodarz Płocka wydał w tej sprawie oświadczenie.

Przypomnijmy, że zwołana w czwartek konferencja dotyczyła awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka". Po niej było zaplanowane spotkanie sztabu kryzysowego m.in. z udziałem ministra środowiska i wojewody mazowieckiego. Prezydent Płocka już wcześniej odniósł się do innych sytuacji, które były dla mieszkańców niepokojące: rozszczelnionej rury PERN-u, a w konsekwencji wycieku substancji ropopochodnych do Wisły, a także wysokiego stężenia benzenu w Płocku w nocy z 21 na 22 września 2016 r.

-  Do atmosfery wydostały się m.in. związki benzenu. Nie wiadomo, co jeszcze się wydostało. Były spotkania zespołu kryzysowego. Bardzo mocno protestowali mieszkańcy. Nie było mowy o katastrofie ekologicznej, chociaż w Płocku mówiliśmy, że sytuacja jest poważna, chcemy mieć wiedzę o tym co się wydarzyło. To ja zgłosiłem sprawę do prokuratury. Było śledztwo, zostało umorzone, ja to zaskarżyłem. Sąd również umorzył. Po 3 latach wciąż nie wiemy co się jeszcze wydostało do atmosfery i spowodowało poważne perturbacje zdrowotne u mieszkańców Płocka. Cały czas żyjemy w cieniu kominów Orlenu i chcemy się czuć bezpiecznie. Wiemy o pikach benzenu, ale do dziś nie znamy wyników wewnętrznej kontroli w PKN Orlen i nie wiemy co jeszcze wydostało się do atmosfery - mówił Andrzej Nowakowski.

W konferencji, która została nagrana, uczestniczyli dziennikarze z ogólnokrajowych mediów.

[ZT]23290[/ZT]

Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa PKN Orlen, podkreśliła w przysłanym oświadczeniu, iż koncern, "jako odpowiedzialny sąsiad prowadzi działalność biznesową z zachowaniem możliwie najwyższej neutralności ekologicznej procesów produkcyjnych".

- Spółka konsekwentnie ogranicza oddziaływanie na środowisko, inwestując w najlepsze dostępne technologie, które obniżają emisyjność instalacji. Należy pamiętać, że PKN ORLEN funkcjonuje w ściśle regulowanych ramach prawnych, służących ochronie środowiska naturalnego. Wynikają one z przepisów prawa międzynarodowego i krajowego, ale także z dobrowolnych zobowiązań, jak Program Responsible Care, którego PKN ORLEN jest członkiem. Udział w programie jest gwarancją, że koncern spełnia międzynarodowe standardy w zakresie wpływu na środowisko. Ponadto koncern jest na bieżąco kontrolowany przez odpowiednie instytucje, w tym Wojewódzki Instytut Ochrony Środowiska. W świetle dzisiejszych pomówień i kłamliwych stwierdzeń, warto przypomnieć, że od 1990 r. łączna emisja Zakładu w Płocku zmniejszyła się ok. 6-krotnie przy wzroście przerobu ropy o prawie 60%. W tym czasie na inwestycje proekologiczne koncern przeznaczył ponad 6,8 mld zł. To więcej niż realizacja centralnego odcinka II linii metra, czy też budowa 3 stadionów narodowych. Dlatego stanowczo protestujemy przeciwko podawaniu nieprawdziwych informacji na temat wpływu płockiego zakładu PKN ORLEN na środowisko, wynikających wyłącznie z bieżących potrzeb kampanii politycznej.

[ZT]23295[/ZT]

W piątek do płockich redakcji przysłano oświadczenie prezydenta:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE