Reklama

Premia dla policjantów. Komendant: Nie dopuśćmy, by na ulicach rządzili bandyci

Opublikowano:
Autor:

Premia dla policjantów. Komendant: Nie dopuśćmy, by na ulicach rządzili bandyci - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Policjanci nie strajkują, protestują w inny sposób - z pomocą zwolnień lekarskich, których w skali kraju, w tym Płocku, zrobiło się na tyle dużo, że pojawiły się obawy o zapewnienie bezpieczeństwa na ulicach miast i podczas organizowanych wydarzeń. W płockiej policji cały czas zapewniają, że nawet pomimo "psiej grypy" jako służba wywiązują się z postawionych im zadań.

Policjanci nie strajkują, protestują w inny sposób - z pomocą zwolnień lekarskich, których w skali kraju, w tym Płocku, zrobiło się na tyle dużo, że pojawiły się obawy o zapewnienie bezpieczeństwa na ulicach miast i podczas organizowanych wydarzeń. W płockiej policji cały czas zapewniają, że nawet pomimo "psiej grypy" jako służba wywiązują się z postawionych im zadań.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego od kilku dni nie pełnią służby w nieoznakowanym radiowozie z videorejestratorem. Braki kadrowe to spore utrudnienie, funkcjonariuszy trzeba przesuwać. Szczególnym utrudnieniem może okazać się sobotni mecz i uroczystości 11 listopada.

[ZT]20775[/ZT]

Aby skłonić funkcjonariuszy do pracy, komendant główny Jarosław Szymczyk napisał list do policjantek i policjantów:

- Tak jak Wy wierzę w sens służby, w poświęcenie i oddanie. Wierzę w odpowiedzialność. Wierzę, że wszyscy mamy pełną świadomość tego, co może się stać, kiedy zabraknie nas na ulicach. Dlatego staję przed Wami i proszę o zrozumienie. Nie dopuśćmy do tego, by na ulicach zaczęli rządzić bandyci. Włożyliście wiele wysiłku, by doprowadzić do takiego poziomu bezpieczeństwa jaki mamy. Nie pozwólmy sobie tego odebrać. nie pozwólmy, by zrzucano na nas odpowiedzialność za to, że gdzieś nas zabrakło i doszło do tragedii. Dziękuję tym, którzy pracują z jeszcze większą intensywnością, wykonując dodatkowe obowiązki w zastępstwie osób, których dziś nie ma na służbie. Wszystkim tym, którzy dzisiaj chorują, szczerze życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz nabrania sił, aby mogli nieść pomoc w sytuacjach, gdy zagrożone będzie życie i zdrowie koleżanek i kolegów pełniących służbę dla drugiego człowieka.

Przekonuje, że obiecywane przez MSWiA podwyżki o 562 zł dla funkcjonariuszy w 2019 r., płatne w 100 proc. L4 za pierwsze 30 dni zwolnienia lekarskiego, zniesienie progu 55 lat życia do nabycia praw emerytalnych (pozostaje wyłącznie warunek 25 lat służby) i płatne nadgodziny to propozycja warta przyjęcia. - Mam świadomość, że to nie rozwiązuje problemów płacowych i też chciałbym, aby to były wyższe kwoty, ale te 562 zł wraz z podwyżkami z lat 2016, 2017 i 2018 to już krok do przodu. Zapewniam, że będziemy pracować nad dalszą poprawą tej sytuacji. Sam osobiście będę walczył o każdą złotówkę dla was, aby w kolejnych etapach podwyżki zapewniły godne życie każdemu, kto nosi policyjny mundur.

Oprócz listu, dodatkowym motywatorem do pracy 11 listopada ma być premia w wysokości 1 tys. zł dla każdego, kto tego dnia nie będzie na zwolnieniu.

Czy z powodu braków kadrowych w większym stopniu niż wcześniej płocką policję wspierają strażnicy miejscy?

- Wspieramy, ale tak się dzieje od lat na mocy porozumienia - mówi rzeczniczka płockich municypalnych, Jolanta Głowacka. - Na bieżąco uzgadnia się, ilu funkcjonariuszy jest potrzebnych. Obecnie chodzi o jeden patrol prewencyjny czy dwa. Mamy szereg własnych zadań do wykonania.

Tak samo twierdzi rzecznik płockiej policji, Krzysztof Piasek. - Od dawna były organizowane wspólne patrole.

Piasek cały czas przyznaje, że z możliwości zwolnienia lekarskiego w ostatnich dniach skorzystało więcej policjantów niż zazwyczaj, ale konkretnymi liczbami operować nie chce. - Każdemu przysługuje siedem dni na dostarczenie zwolnienia. Radzimy sobie, mimo że to bardzo specyficzny okres z racji meczu czy Narodowego Święta Niepodległości. Funkcjonariusze są w razie potrzeb przesuwani. Odnośnie premii, to rzeczywiście komendant główny wyszedł z taką ofertą do wszystkich policjantów.

Ale czy wysokość premii jest zaskakująca? Propozycja wzbudza skrajne emocje. W internecie już pojawiły się opinie, że to "niegodna propozycja", wręcz "łapówka". Zwłaszcza, że przed chwilą nie było pieniędzy na premie podstawowe. Piasek zaznacza, że bywały już premie takiej wysokości, a także wyższe. - Premie przyznaje komendant miejski czy to przed świętami Bożego Narodzenia, czy to przy okazji święta policji 24 lipca. Ale też są premie zarządzone przez komendanta wojewódzkiego czy, jak w tym przypadku, komendanta głównego. Czy akurat wysokość tej premii może dziwić? To już subiektywne odczucie. Sam byłem szeregowym policjantem i pamiętam premie o takiej wysokości - powtarza.

[ZT]20808[/ZT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE