Na rynku znajduje się wiele ofert pożyczek krótkoterminowych, co świadczy o ich niesłabnącej popularności. Ich promocja powoduje, że wiele osób daje się namówić, ale też często naciągnąć różnego rodzaju firmom, wśród których są nieuczciwi gracze. W związku z tym rodzi się pytanie: jak wybrać dobrą pożyczkę, która nie spowoduje kłopotów w przyszłości?
Istota pożyczek krótkoterminowych
Najprościej rzecz ujmując, pożyczki krótkoterminowe to zobowiązania o krótkim okresie spłaty. Są często reklamowane jako pożyczki bez zaświadczeń o zarobkach, udzielane przeważnie na 30 dni. Ich główną cechą jest minimalny nacisk na biurokrację, ponieważ wymagają tylko deklaracji pożyczkobiorcy o zarobkach. Taki rodzaj pożyczki można zaciągnąć bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić wniosek online a czas przelewu na konto jest uzależniony tylko i wyłącznie od sesji bankowych. Oferty pożyczek możemy znaleźć w zestawieniu dostępnym na stronie https://www.centrumpozyczek360.pl/chwilowki - porównywarki internetowej, zawierającej nawet kilkadziesiąt ofert od różnych firm z sektora pozabankowego.
Procedura otrzymania dofinansowania jest prosta. Wystarczy spełniać podstawowe warunki, jak:
- osiągnięcie pełnoletności lub wieku ustalonego przez instytucję,
- posiadanie dowodu osobistego, rachunku bankowego, adresu e-mail, numeru telefonu,
- zdolność do czynności cywilnoprawnych,
- bycie rezydentem Rzeczpospolitej Polskiej,
- złożenie oświadczenia o wynagrodzeniu,
- posiadanie zdolności kredytowej, jednak zdarzają się oferty dla zadłużonych lub bez weryfikacji kredytowych.
Jednak przepisy co do otrzymania pożyczki krótkoterminowej są uzależnione od oferenta, który posiada własne przepisy i procedury. Często spotyka się takie obostrzenia, jak maksymalny wiek pożyczkobiorcy. Warto zauważyć, iż każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.
Pożyczki bez zdolności kredytowej
Bardzo ważna jest reputacja klienta instytucji bankowej. Gdy nie spłaca regularnie swoich zobowiązań, jego wniosek o dofinansowanie jest odrzucany. Tradycyjny bank nie może pozwolić sobie na ryzyko związania się umową z takim klientem. Jednak tutaj z pomocą przychodzą firmy pożyczkowe, które indywidualnie decydują, komu wypłacić gotówkę. Posiadają one bowiem w swojej ofercie pożyczki dla zadłużonych, którzy:
- odznaczają się negatywną historią kredytową,
- nie posiadają zdolności kredytowej,
- spłata bieżących zobowiązań jest dla nich kłopotem,
- mają do czynienia z komornikiem.
Taki rodzaj zobowiązania można zaciągnąć tylko przez internet a na bankach ciąży obowiązek indywidualnego rozpatrzenia wniosku. W ten sposób można otrzymać pożyczką do kilkunastu tysięcy złotych, jednak należy ją spłacić już po 30 dniach.
Na co zwracać uwagę przy zaciąganiu zobowiązania?
Rynek chwilówek oferuje pierwszą pożyczkę całkowicie za darmo, jednak kolejne zobowiązania wiążą się z opłatami. Jednak to nie jedyne parametry pożyczki. Wśród nich są:
- RRSO, czyli sumaryczny koszt pożyczki, łącznie z wszystkimi opłatami,
- maksymalne oprocentowanie,
- rata miesięczna,
- minimalna i maksymalna kwota pożyczki,
- promocje i rabaty,
- szybkość przelewu,
- możliwości rozratowania długu,
- sposób weryfikacji wniosku,
- konsekwencje w przypadku nieterminowej spłaty,
- wiarygodność instytucji i opinie o niej.
Przed zaciągnięciem pożyczki krótkoterminowej należy rozważyć wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania. Dofinansowanie może wiązać się z oszustwami ze stron nieuczciwych firm, szczególnie ze względu na działalność zbliżoną do lichwy. Z tego powodu trzeba porównać wszystkie oferty i wybrać tą, która będzie dopasowana do potrzeb klienta oraz jego możliwości finansowych, co pozwoli na terminową spłatę zobowiązania. Przed zawarciem umowy niezbędne jest przeczytanie całego dokumentu i zapoznanie się ze wszystkimi opłatami.