Reklama

Powstaną pierwsze spółdzielnie socjalne

Opublikowano:
Autor:

Powstaną pierwsze spółdzielnie socjalne - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przy Tumskiej działa już pierwszy zakład aktywności zawodowej, czyli cieszący się sympatią płocczan bar mleczny przy Tumskiej, teraz w planach jest utworzenie czterech spółdzielni socjalnych na Mazowszu Płockim i wsparcie podmiotów ekonomii społecznej. Na projekt pomysłodawcy otrzymali 4,7 mln zł.

Przy Tumskiej działa już pierwszy zakład aktywności zawodowej, czyli cieszący się sympatią płocczan bar mleczny przy Tumskiej, teraz w planach jest utworzenie czterech spółdzielni socjalnych na Mazowszu Płockim i wsparcie podmiotów ekonomii społecznej. Na projekt pomysłodawcy otrzymali 4,7 mln zł.

Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Mazowsza Płockiego (w skrócie OWES) rozpoczął działalność w listopadzie. Projekt realizuje stowarzyszenie Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z miastem, powiatem sierpeckim i Stowarzyszeniem Aktywności Lokalnej CAL. Na wsparcie ekonomii społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu na Mazowszu Płockim (miasto i powiaty: płocki, gostyniński i sierpecki) otrzymało z Unii blisko 4,7 mln zł. Projekt będzie trwał do listopada 2014 r. i powinni zainteresować się nim przedstawiciele organizacji pozarządowych, a przede wszystkim podmioty ekonomii społecznej. W planach OWES są m.in., szkolenia, doradztwo prawne, marketingowe, finansowo-księgowe, a także pomoc finansowa. W skrócie chodzi o to, by pomóc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, czyli np. niepełnosprawnym, byłym więźniom, osobom, które zakończyły terapię, wyszły z nałogu, w odnalezieniu się na rynku pracy.

Jak poinformował Konrad Kopciński z Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego, wsparcie będzie polegało między innymi na organizowaniu szkoleń dla minimum 30 podmiotów ekonomii społecznej, które dotąd nie prowadziły działalności gospodarczej, a mają taki zamiar (od lutego do września tego roku), a także dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą (od września 2013 do września 2014). W planach jest również utworzenie czterech spółdzielni socjalnych, czyli rodzaju spółdzielni pracy będącej czymś pomiędzy przedsiębiorstwem a organizacją pozarządową , których członkami będą osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Jak wyjaśnia Konrad Kopciński, spółdzielnie tworzy minimum pięć osób fizycznych, a maksymalnie 50. W ramach projektu, spółdzielniom zostanie zapewniona pomoc finansowa, na start przewidziano bezzwrotne wsparcie w wysokości nawet do 20 tys. zł na osobę.

Najbliższe szkolenia, dotyczące podstawowych pojęć związanych z ekonomią społeczną, zaplanowano w weekend 9-10 marca.

Szczegóły na

Zainteresowani udziałem mogą zgłaszać się do biura projektu w Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego przy ul. Kolberga 32. tel. 601 929 001 e-mail: rekrutacja@owes.eu

O pierwszym w Płocku ZAZ-ie, czyli cieszącym się sympatią płocczan barze mlecznym przy Tumskiej (na zdj.) czytaj też: Nowy bar na Tumskiej. Dziś otwarcie! [foto]


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE